Szédülök, mi lehet a bajom?

A kiegyensúlyozottság rendkívül fontos az ember életében és nem csak lelki értelemben. Ahhoz, hogy testünk fizikai egyensúlyát megőrizzük, három dolog szükséges: megfelelő látás, a testünk helyzetének érzékelése és a belső fülben található receptorok.

Nagyon sok embernél lép fel hiba ebben a kényes rendszerben, melynek eredményeként szédüléssel küzdenek. Mivel ez a legtöbb esetben magától elmúlik, nem is nagyon foglalkoznak vele, pedig akad olyan helyzet, amikor komoly betegség jele is lehet.

A szédülés alapvetően kétféleképpen jelentkezik. Az egyik eset a furcsa reszketeg, bizonytalan érzés, ami során egyesek úgy érzik, mintha lebegnének. A másik - angolul vertigónak nevezett, valódi szédüléses állapot - amikor úgy érezzük, a szoba forog körülöttünk.

Mindkét esetben előfordul, hogy hányingert érzünk, és azonnal le akarunk ülni egy biztos pontra. A látással kapcsolatos problémák, a fókusz elvesztése szintén kísérő tünet lehet, és a hangos zajok csak még kellemetlenebbé teszik az érzést.

Alacsony vérnyomás vagy vércukorszint is okozhat szédülést
Alacsony vérnyomás vagy vércukorszint is okozhat szédülést

Sok dolog állhat a háttérben

A szédülésnek sok kiváltó oka lehet. Az egyik leggyakoribb a vérnyomás váratlan leesése, vagy ha hirtelen állunk fel valahonnan. A túlzott meleg is okozhat szédülést, akárcsak az alacsony vércukorszint, egyes gyógyszerek, de a szorongás vagy a neurológiai problémák is, mint amilyen a Parkinson-kór.

A forgásérzést általában a jóindulatú helyzeti szédülés (BPPV, benignus pozicionális paroxizmális vertigó) nevű, a belső fülben kialakuló átmeneti állapot okozza, de kialakulhat a migrén, a Meniére-betegség, a labyrinthitis nevű belsőfülgyulladás, vagy akár a terhesség egyes szakaszaiban is.

Mint ismeretes, a belső fülben piciny mészkristályok találhatóak, amelyek az egyensúly érzékeléséért felelősek. Ha valamelyik kimozdul a helyéről, már egy apró mozdulat is "meglendíti" a belső fülben lévő folyadékot, ez pedig túlingerli a rendszert és beszédülésünk. A BPPV a kor előrehaladtával gyakoribbá válik, leghatékonyabban az Epley-manőverrel lehet megoldani a problémát.

Mikor forduljunk orvoshoz?

A szédülés tehát az esetek bizonyos részében akár komoly betegség tüneteként jelentkezhet, ezért nagyon fontos, hogy ha gyakran tapasztaljuk, felkeressük orvosunkat, aki meg tudja állapítani a háttérben rejtőző kórt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Otthoni körülmények között a szédülés ellen sok folyadék fogyasztásával, lassú mozgással, az alkohol, a koffein és a dohány bevitelének csökkentésével lehet leghatékonyabban küzdeni. Akinél gyakran fordul elő szédülés, jól teszi, ha otthonát biztonságossá változtatja, hogy egy hirtelen bekövetkező tengeribetegség-érzés esetén se essen el túl könnyen vagy zuhanjon rá valamire, ami sérülést okozhat.

Forrás: www.medicalnewstoday.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.