Nem titok, hogy a háztartásokban közel kétszer annyi baleset történik, mint az utakon. Az otthonok egyik legkomolyabb fenyegetését a szén-monoxid ( CO ) jelenti, amely leggyakrabban a fűtési szezonban szedi áldozatait. Ugyanakkor az év egészében jelen van a veszély, hogy az otthonunkban feldúsul a gáz. Ez akkor következhet be, ha nem megfelelő a nyílt lánggal égő berendezések műszaki kialakítása, esetleg az eszközök levegő-utánpótlása nem biztosított, továbbá elmaradt a berendezések karbantartása, tisztítása, netán a kéményseprés is.
Három perc alatt halált okoz
A tökéletlen égés során létrejövő gáz láthatatlan, színtelen, szagtalan és íztelen. A szervezetbe jutva egyszerűen kitúrja az oxigént a vérből azáltal, hogy gyakorlatilag hozzáláncolja magát a hemoglobinhoz . A vér oxigénszállító képessége ezáltal előbb-utóbb lenullázódik. Ahogy magasabb lesz a szervezetben a szén-monoxid-koncentráció, úgy követi a rosszullétet ájulás, majd halál.
A mérgezés kezdeti tünetei a szédülés, fejfájás, hányinger és fáradtság - mindez megegyezik sok más betegség tüneteivel, így már csak ezért is nehezen észrevehető. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság adatai szerint a CO annyira mérgező, hogy ha a lakásunk levegőjének 1,28 térfogatszázalékát eléri, három percen belül halált okoz.
Egy páraelszívó is veszélyes lehet
A mérgezéses esetek nagyjából negyede a fürdőszobában következik be, mivel ezek a helyiségek jellemzően kis alapterületűek, így a légterük is kicsi. A vízmelegítő vagy a kazán működés közben hamar elhasználja a helyiség levegőjét, ezért nélkülözhetetlen a fürdőszoba megfelelő szellőzéséről gondoskodni. Egy letakart szellőző életveszélyes állapotot idézhet elő!
A szén-monoxid-mérgezés a légmozgásokért felelős épületgépészeti berendezések együttes használata miatt is kialakulhat. Ügyelni kell, hogy a konyhában vagy a mellékhelyiségben ne működjön elszívó, amikor a fürdőszobában a gázüzemű készülék éppen fűt. Ha ugyanis nem jut kellő mennyiségű levegő ide, az égéstermék visszaáramlik, ami végzetes lehet.
Hasznos az érzékelő beépítése
Ha megtörténik a baj, azonnal szabad levegőre kell vinni a bent tartózkodókat, de ügyelve arra, hogy semmiképp se vegyünk levegőt a gázban úszó területen. Ezt követően alkalmazzuk a stabil oldalfektetést és hívjunk segítséget!
A probléma megelőzése érdekében a kéményt rendszeresen ellenőriztessük, a tüzelőberendezéseket vizsgáltassuk meg, üzemeltessük körültekintően az egyes rendszereket, hogy mindig biztosított legyen a levegő megfelelő útja. Érdemes a lakásba szén-monoxid-érzékelőt is telepíteni.