A még kísérletes stádiumban lévő módszer, melyet 103 betegen próbáltak ki, a rutinszerű alkalmazás bevezetése előtt további vizsgálatokat igényel. Mintegy egy évtizede folyik a csontvelői éretlen sejtek tesztelése, melyek bizonyos körülmények között képesek szívizomsejtekké alakulni, pótolva a sérült izomsejtek funkcióját.
Ám a kihívást az jelentette, hogy a csontvelő sejtjei csak korlátozott mértékben képesek életben maradni a szív állományában . Ezen a problémán dr. Andreas Zeiher és a Goethe Egyetem (Frankfurt, Németország) magas dózisú ultrahangos kezeléssel változtattak. Az előkezelés serkentette a csontvelői őssejtek szívsejtekké való elköteleződését, ami a betegeknél három százalékkal javította a szív pumpakészségét. A szakértők szerint ez már elég lehet az ismételt szívroham megelőzésére, és a várható élethossz növelésére.
A vizsgálat során a bevont betegeket véletlenszerűen három csoportra osztották: 81 beteg ultrahangos sokkos kezelést kapott, ebből 42-t kezeltek őssejtes infúzióval, míg 39-en sejtmentes placebo kezelésen estek át. A maradékot a valódi csontvelős infúzió mellett placebo ultrahanggal kezelték - mellkasra helyezett fejből jövő sugarak a szívet nem érték el. Négy hónappal később a kombinációs kezelés bizonyult a legjobbnak, mintegy három százalékkal növelte a bal kamra pumpafunkcióját. Mindazonáltal az eredményeket még további vizsgálatok segítségével is meg kell erősíteni.
Az Egyesült Államokban hatmillió ember él együtt krónikus szívelégtelenséggel, mely általában szívrohamot követően alakul ki az izomállomány károsodása miatt.