Szívleállás esetén hűtés?

A szívelégtelenség során alkalmazott hűtési eljárás csökkenti a neurológiai maradványtünetek kockázatát - olvasható a Circulation legfrissebb számában.

Az Egyesült Államok kórházi ellátásában évente mintegy 300 ezer szívleállás szerepel. Az állapot akkor alakul ki, amikor függetlenné válik egymástól a szívben lévő elektromos áram és a mechanikus válasz, és hirtelen megszűnik a szív pumpafunkciója. A kezelés során komplett újraélesztést és a szív elektromos aktivitását visszaállító defibrillátort alkalmaznak, a normál szívműködés beindítását optimális esetben hűtés, majd felmelegítés követi. A hűtés során a testhőmérséklet eléri a 33°C-t, és ott is tartják 24 órán keresztül. Az eljárás azért előnyös, mert hideg körülmények között lassul a szövetek anyagcseréje, azért nem károsodnak olyan mértékben az oxigénkiesés hatására. Az eljárás igen hatékony a rendkívül gyors anyagcserével rendelkező, ezért igen érzékeny központi idegrendszer szempontjából.

A Minneapolisi Szívintézet munkatársai egy olyan eszközt fejlesztettek, mely gyorsan, és hatékonyan képes kivitelezni az eljárást. Az eszközt Minneapolis 400 km-es körzetében 30 kórházból beszállított betegen tesztelték. A tanulmányban szereplő 140 beteg közül 107-et kezeltek a kezelés központjának számító Abbott Kórházban. Ezek közül 56 százalék maradt életben, ami megegyezik a helyszíni kezelés arányával. A statisztikák szerint kritikus, hogy mikor kezdik el a hűtést: minden megkésett órával 20 százalékkal csökken a betegek túlélési aránya. A központban kezelteknél a túlélt betegek 92 százalékánál nem alakult ki neurológiai maradványtünet, szemben a korábban tapasztalt 77 százalékkal. A 62 és 77 év közötti betegcsoportban fokozott volt a kockázat az idősebb betegeket illetően.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A tanulmány egyik szerzője, Barbara Unger szerint amennyiben megerősítik a szívroham diagnózisát (például EKG segítségével), rögtön érdemes a beteget jegelni, és olyan központba szállítani, ahol ilyen esetekre szakosodott kardiológusok, neurológusok és sürgősségi orvosok tudják ellátni. A szakértők szerint a következő években a hipotermiának nevezett eljárás előretörése várható.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra