Télen több a szívroham, de nem a hideg miatt

Az emberek úgy vélik, hogy a meleg éghajlat jót tesz az egészségnek. A legújabb kutatás szerint azonban a meleg éghajlaton töltött nyugdíjas évek nem járnak olyan nagy különbséggel, mint sokan hiszik.

Amerikai kutatók kimutatták, hogy télen az éghajlattól függetlenül nagyobb a szívroham eredetű halálozás kockázata. A Los Angeles-i Jó Szamaritánus Kórház kutatói négyévnyi halálozási adatot vizsgáltak különböző éghajlatú területeken: Kaliforniában, Texasban, Arizonában, Georgiában, Washingtonban, Pennsylvaniában és Massachusettsben. A vizsgálati időszakban az összes halálozás és a szív-érrendszeri eredetű halálozás mindegyik területen 26-36 százalékkal nőtt a téli időszakban a nyárhoz viszonyítva.

A kutatókat az lepte meg a leginkább, hogy az összes halálozás és a szív-érrendszeri eredetű halálozás a hét különböző éghajlatú területen rendkívül hasonlónak bizonyult. A földrajzi elhelyezkedéstől függetlenül ugyanaz a minta mutatkozott: télen sokkal több halálozás következett be, mint nyáron.

A kutatást vezető Bryan Schwartz elmondta, mivel az alacsonyabb hőmérsékletet általában a halálozás magasabb arányával hozzák összefüggésbe, azt feltételezték, hogy a téli tetőzés nagyobb lesz az olyan hideg éghajlatú területeken, mint Massachusetts állam. Ennek ellenére az eredmények azt mutatták, hogy a halálozási arány mindegyik területen nagyon hasonló, ez pedig azt jelenti, hogy az időjárás elhanyagolható tényező, ha egyáltalán valóban tényezőnek tekinthető.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Dr. Schwartz ezt részben azzal magyarázza, hogy mindenki hozzászokik lakóhelye időjárásához, így a nyár és a tél közötti váltás fontosabb tényező, mint az, milyen mélyre süllyed télen a hőmérő higanyszála. A másik lehetséges ok a télen tetőző influenzás időszak. A légúti fertőzések magasabb aránya is bizonyíthatóan növeli a szív-érrendszeri eredetű halálozás kockázatát, ami szintén az influenza elleni védőoltás hasznosságát támasztja alá.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra