Tények, amiket nem tudtunk a hányásról

A hányás olyasmi, amivel életében legalább néhányszor mindenki találkozik, olyan okokból, mint gyomorrontás, terhesség vagy épp a túlzott alkoholfogyasztás. Az alábbi néhány tényt azonban valószínűleg kevesen ismerik erről a kellemetlen tünetről.

Gyerekkorban a hányás nemcsak valamilyen gyomrot érintő megbetegedés, hanem például migrén vagy vírusos mandulagyulladás tünete is lehet. Kisbabáknál jelezhet akár savas refluxot is. Felnőtteknél a hirtelen jelentkező hányinger vagy hányás pedig akár bélelzáródás miatt is előjöhet. Ha 48 órán át nem múlik el, vagy hirtelen alakul ki, más, gyomorrontásra utaló tünetek nélkül (mint láz és hasmenés), akkor mindenképpen forduljunk orvoshoz.

Fontos a folyadékpótlás

Nagyon figyeljünk a színére, mert ha a feljövő "termék" színe fekete, vörös, vagy lilás színű, akkor valamilyen módon vér kerülhetett a hányadékba - ekkor szintén nagyon fontos, hogy azonnal orvoshoz forduljunk.

Hányás után nagyon fontos a folyadékpótlás!

Ha hányunk, az nem mindig feltétlenül rossz dolog, például a várandósság elején hasznos is lehet. Egy kutatás szerint ugyanis azok a kismamák, akik hánynak és émelyegnek az első trimeszterben, kisebb eséllyel vetélnek el. Nem várandósoknak is lehet haszna, hiszen a szervezet ilyen módon távolítja el a mérgeket, káros anyagokat a szervezetből. Természetesen ilyenkor nagyon kell figyelni arra, hogy nehogy kiszáradjunk, ezért ha gyakran és hosszabb ideig öklendezünk fel mindent, amit megeszünk, megiszunk, akkor mindenképpen szükség lesz valamilyen gyógyszerre, ami ezt megállítja.

Hasznos tudnivalók a hányás kezeléséről és megelőzéséről

Félelem a hányástól

A North Carolina Állami Egyetem kutatói néhány évvel ezelőtt építettek egy olyan gépet, amely képes hányni - a különös szimulátor segítségével a hányást és hasmenést okozó norovírus terjedését, hatásmechanizmusát vizsgálták. Vannak, akik már a hányás gondolatától is pánikba esnek. Ezt a jelenséget emetofóbiának hívják.

A hányás általában folyadékfogyasztással, egy kis koplalással és pihenéssel kikúrálható, de ha túl sokáig nem múlik el, akkor nagyon veszélyes lehet. Ha öt óránál hosszabb ideig nem tudunk még egy korty vizet sem lent tartani, sürgős orvosi segítségre, infúzióra lehet szükségünk.

Forrás: prevention.com

Egészségkvíz: hosszú életre számíthatsz, ha tudod erre a 10 kérdésre a választ

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Új lézeres kezelés segít a dúsabb hajkoronához

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Ez a tényező az életkornál és a jövedelemnél is jobban befolyásolja az egészséget
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +4 °C
Minimum: +0 °C

A Dunántúlon és a Duna-Tisza közén újra megnövekszik a felhőzet, és általában erősen felhős vagy borul ég lesz a jellemző. Foltokban köd képződik. Elvétve szitálás, esetleg hószállingózás előfordulhat. A Dunántúlon helyenként élénk lökések kísérhetik az északnyugati szelet. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -1 és +3 fok között alakul. Az orvosmeteorológiai helyzetet továbbra is a beállt hidegpárna egyhangú időjárása határozza meg.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra