Tippek a csuklás elmulasztásához

Úgy tűnik, a csuklásra van a legtöbb házi tanács, trükkös tipp, népi gyógymód és mindenki másként kezeli: ijesztgetéssel, levegő visszatartással, hideg vízzel, nyelvhúzással - a megoldások száma végtelen. Csuklani már az anyaméhben elkezdünk, a tudósok pedig nem tudják, mi a célja, sem pedig arra, hogy elmulasztására tudományos alapon melyik módszer a leghatásosabb.

A csuklás a rekeszizom - a gyomrunk és a tüdőnk között lévő izom - görcsös összerándulása, az emiatt történő gyors lélegzetvételt pedig leállítják az összezáródó hangszalagok. Okozhatja irritáció, esetleg idegi alapja is lehet. A kifejezetten zsíros ételek, a curryk, a szénsavas üdítők vagy az alkohol is kiválthatja. Még szobánk hőmérsékletének változása is okozhatja a csuklást vagy ha forró ételre hideg italt iszunk. Mások stresszes állapotban vagy dohányzás közben kezdenek el csuklani.

Bár a csuklás általában egy idő után magától is elmúlik (ha napokig is tart, az súlyos betegségre utalhat), szeretnénk minél hamarabb abbahagyni. Az alábbiakban számos gyógymódot gyűjtöttünk össze.

Rántsuk meg a nyelvünket - ezzel stimuláljuk a bolygóideget, amely az agy és a gyomor közti összeköttetést biztosítja. A rángatással azt jelezzük testünknek, hogy emésszen gyorsabban, ezáltal nagyobb nyomás terhelődik a gyomorra és a rekeszizomra, így abbamaradhat a csuklás .

Milyen betegségre utalhat a csuklás? A csuklás tulajdonképpen a rekeszizom görcsös, akaratlan összehúzódása, mely jelentkezhet önállóan, de csuklási rohamként is. Ez utóbbi általában néhány percen belül önmagától is elmúlik. A csuklás teljesen természetes és igen gyakori jelenség, de időnként súlyosabb problémára is utalhat. Kattintson! Igyunk egy pohár hideg vizet - ez talán a leggyakoribb gyógymód. Többek szerint össze kéne fogni orrunkat ivás közben, mások azt tanácsolják, hogy lehajolva kéne inni a pohár túlfeléről, van, aki szerint szigorúan hét kicsi kortyot. Vigyázzunk ezzel: elméletben a hideg víztől a gyomor összeszűkülhet egy kicsit, aminek révén kinyomódik belőle a levegőtöbblet, de ez még nem lesz feltétlenül elég.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Tegyünk jeget a torkunkra - mire találtunk a mélyhűtőben elég fagyasztott borsót vagy jégkockát, már valószínűleg nem is csuklunk. A jég egyébként a nyelvrántáshoz hasonlatosan a bolygóidegre hat.

A citrom elmulaszthatja a csuklást

A citrom elmulaszthatja a csuklást Tartsuk vissza a lélegzetünket - erről már Platón is írt, úgyhogy elég régóta ismert módszer. Ha benttartjuk a levegőt, az kilapítja és megnyújtja a rekeszizmot, ami ennek révén megnyugszik és abbamarad a csuklás is. Mások inkább arra esküsznek, hogy három-öt mély levegőt kell venni és ezeket 5-6 másodperc után kell csak kifújni.

Kérjünk meg valakit, hogy ijesszen meg minket - ez filmekben és képregényekben nagyon jól működik, a valós életben kevésbé. Ez elméletileg az adrenalintermelésünket ugrasztaná meg, amely felülírja a csuklási reflexet. Ha működik, örüljünk, mert bizonyíték nincs a hatásosságára.

Nyomkodjuk meg a fülcimpánkat - a bolygóideg fülcimpánkhoz kapcsolódik, ezzel a mozdulatsorral tehát stimulálhatjuk az ideget és csökkenthetjük a rekeszizom terhelését.

Fújjunk bele egy papírzacskóba - ha tízszer belefújunk a zacskóba és kiszívjuk a levegőt onnan, az megemeli a vér széndioxid-szintjét, ez pedig megnyugtatja az idegeket és ellazítja a rekeszizmot is.

Tegyünk mézet a nyelvünk alá - a méz édessége ízrohamot indít el a szánkban, ez stimulálja a bolygóideget és azt üzeni az agynak, hogy gyomrunknak ürülnie kell, ez pedig ellazítja a rekeszizmot.

Rágcsáljunk egy kis citromot - az amerikai csaposok szerint az Angostura gyomorkeserűbe (rum alapú gyógynövény-keserű, elsősorban száraz, kevert italok, koktélok kiegészítőjeként kedvelt) mártogatott citromot kell rágcsálni, ez ugyanis megszünteti az alkohol okozta csuklást - de senki sem tudja, hogy pontosan miért. Lehet, hogy ezzel az erővel az is segít, ha csak simán citromot eszünk vagy ecetet iszunk.

Igyunk egy kis Tabasco szószt - míg a csípős ételek sokaknak okoznak csuklást, mások azt mondják, hogy pont ez a gyógymód: a csípős érzettől ugyanis figyelmünk elterelődik és pont ez kell ahhoz, hogy megszűnjön a csuklás.

Együnk egy kanál mogyoróvajat - a sűrű, ragadós mogyoróvaj hatására megváltozik nyelési és levegővételi ritmus, ez pedig elvonja a figyelmünket a csuklástól. Elméletileg.

Együnk kaprot - egy teáskanálnyi kapormag a bolygóideget stimulálná, bár bizonyíték nem sok van rá.

Húzzuk fel a térdünket a mellkasunkhoz - üljünk le, húzzuk fel a térdeinket a mellkasunkhoz és hajoljunk bele: ezzel ugyanis nyomást gyakorlunk a rekeszizmunkra, ez pedig megszakíthatja az izomösszehúzódásokat.

Forrás: Daily Mail

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.