A rossz szájszag sok kellemetlen pillanatot okozhat, és bár számos betegség állhat a halitózis hátterében, a legtöbbször mégis a nem megfelelő higiénia az ok.
Igyunk elég vizet!
A szájszag elsődleges oka a száj nyálkahártyájának a kiszáradása. Bár számos ok állhat ennek hátterében, a gyógyszerektől bizonyos betegségekig, a legtöbbször mégis a túl kevés folyadék miatt szárad ki a szánk. A víz azonban nedvesen tartja azt, így a rossz szagokat okozó baktériumok nem tudnak elszaporodni. Azoknak különösen fontos a plusz folyadékbevitel, akik hajlamosak nyitott szájjal aludni, horkolni.
Vizsgáljuk felül az étrendünket!
Azzal mindenki tisztában van, hogy a hagymás, fokhagymás ételek miatt (ideiglenesen) rossz lehet a szájszagunk, de azt kevésbé tudjuk, hogy a túl savas ételek is okozhatnak kellemetlen lehelletet, akárcsak a túl fűszeresek, vagy éppen a nehéz, zsíros fogások, melyek miatt éghet a gyomrunk. Együnk több zöldséget és gyümölcsöt, rendszeresen rágcsáljunk nyers almát, sárgarépát vagy zellerszárat, ezek ugyanis természetes "fogtisztítóként" működnek, és serkentik a nyáltermelődést is.
Ápoljuk a fogainkat naponta kétszer!
Ebbe nem csak a fogmosás tartozik bele, hanem a fogselyem használata is. A fogak között ugyanis megtelepedhetnek a kellemetlen szájszagot (és súlyos betegségeket, gyulladásokat) okozó baktériumok is. Ezeket a hagyományos fogkefével nem, vagy csak nagyon nehezen lehet eltávolítani. Ha nem használunk rendszeresen fogselymet, akkor evéskor ezeket a baktériumokat is "tápláljuk", amelyek a tápanyagok hatására jobban elszaporodhatnak. Ne feledkezzzünk el a nyelvünkről sem, az ízlelőbimbók között ugyanis megtelepedhetnek a kórokozók, melyek melléktermékei a rossz szagokat okozzák.
A rossz szájszag sok kellemetlen pillanatot okozhat
Használjunk alkoholmentes szájvizet!
Az alapos öblögetéssel olyan területeket is tisztábban tarthatunk a szánkban, amelyeket fogkefével nem tudunk elérni. Azért alkoholmentes szájvizet válasszunk, mert az alkohol (bár fertőtlenítő hatású), igen erőteljesen kiszárítja a nyálkahártyát. A szakemberek szerint az egyik olyan hatóanyag, melyet érdemes keresni, a cink. Ez ugyanis semlegesítheti a kellemetlen szagokért felelős kénvegyületeket.
[TOP-CIKKEK-AJANLO]
Rágózzunk!
A rágózás nemcsak felfrissíti a lehelletet, de hosszabb távon is lehetnek előnyös hatásai. A rágás hatására ugyanis több nyál termelődik, így az átmossa a száj belsejét, nedvesen tartja a nyálkahártyát és segít megelőzni, hogy a szájszagot okozó baktériumok megtapadjanak a száj belsejében.