Elfogadta az egészségügyi tárca a kardiológusok érvelését: több pénzt adnak a szívinfarktust megelőző eljárásokra. A szakma szerint a tervezhető műtétekre nincs pénz, a várólista viszont olyan, mint az orosz rulett.
Hetekre előre tudják csak bejegyezni az infarktus küszöbén álló betegeket arra a beavatkozásra, amelynek segítségével el lehet kerülni a legnagyobb bajt. Az orvosok azért tiltakoztak, mert egy meglehetősen szorosan fogott költségkeretből kellett elvégezniük az infarktust megelőző beavatkozásokat, sok betegnek ezért várnia kellett. Nem egy esetben ez végzetesnek bizonyult. Ha bekövetkezik az infarktus, akkor már életet kell menteni, s ilyenkor már nem számít a pénz, csak éppen sokszor már nem tudnak segíteni. A szívrohamok mintegy harmada halálos.
Aki várólistára kerül egy ilyen, az infarktust megelőző állapotban, az a szervezetében "ketyegő bombával" várja, míg sorra kerül - magyarázzák a pénzügyi korlátok okozta helyzetet a szakemberek. Arra nem tudnak válaszolni, hogy hányan lehetnek, akiknek az életükbe került a várakozás. Merkely Béla, a Magyar Kardiológus Társaság intervenciós munkacsoportjának vezetője szerint azért is veszélyes kivárni az infarktust, mert ha el tudják is kezdeni a kezelést, minden negyedik beteget akkor is harminc napon belül elveszítenek. Nem mindegy az sem, hogy az infarktusnál vérhígító gyógyszert kap a beteg, vagy az úgynevezett "stentet", értágító ballont, amit már a világon mindenhol használnak, de míg előzőnél 18, ez utóbbinál 7 százalék az újbóli infarktus esélye.
- Mindezek ellenére nálunk a beavatkozások hetven százaléka sürgős eset. Ami a tervezett műtéteket illeti: ebben a hónapban 19-én már kimerítettük a keretet, így tervezett műtétet hónap végéig nem végzünk. Más országokban ez az arány éppen a fordítottja - mondja a vezető.
Úgy tűnik, ezt a panaszt komolyan vette az egészségügyi tárca, anely elismerte: valóban lépni kell. A terület ma is úgynevezett "védett" teljesítménykorláttal dolgozik, ami azt jelenti, hogy kórházon belül más ellátástól el lehet vonni a pénzt e beavatkozások javára. Most azonban a minisztérium újabb forrásokat is ígér. Kovács Attila, a tárca államtitkára szerint a kért két-három milliárdról egyelőre nem lehet szó, de kompromisszumos megoldást keresnek. Információink szerint a vezetők ez ügyben ma ülnek asztalhoz.
(2007.06.20. 09:43)
Kun J. Viktória - Népszabadság