A véralkoholszint az ivás abbahagyása után még 30-40 percen keresztül emelkedik, így gyakran nagyon hirtelen jelentkeznek a mérgezés tünetei. A legjellemzőbb jelek közé tartozik a zavarodottság, a testhőmérséklet vészes csökkenése (hipotermia), a sápadtág, az abnormálisan lelassult légzés (akár tíz másodperc is eltelhet két lélegzetvétel között) és a hányás. Gyakori tünet az is, hogy bár az ittas személy eszméleténél van, semmire sem reagál, valamint eszméletvesztés is előfordulhat.
Az alkoholmérgezés ezért veszélyes
Kifejezetten súlyos esetben teljesen leállhat a légzés vagy szívroham is bekövetkezhet. Fennáll annak a kockázata is, hogy az ittas személy megfullad a saját hányadékában vagy a tüdőbe került hányadék komoly fertőzést okoz. A súlyos folyadékhiány miatt agykárosodás léphet fel, a vércukorszint csökkenése miatt pedig görcsrohamok jelentkezhetnek.
Mit tegyünk ilyenkor?
Ha azt gyanítjuk, hogy egy társaságunkban lévő személynek alkolmérgezése van, gyorsan kell cselekednünk. Hívjunk mentőt, és amíg kiér, próbáljuk az ittas személyt ébren tartani. Helyezzük az érintettet ülő pozícióba, és ne engedjük lefeküdni - ha mégis muszáj, akkor fordítsuk oldalra a fejét. Próbáljunk vele vizet itatni, de ne adjunk neki kávét, mert az súlyosbítja a dehidratációt! Figyeljünk rá, hogy még véletlenül se igyon több alkoholt. Ne próbáljuk rávenni, hogy mozogjon vagy sétáljon. Ha eszméletlen, fektessük stabil oldalfekvésbe, és ellenőrizzük gyakran a légzését.
Hogyan kezelik az alkoholmérgezést?
A kórházban az érintett véralkoholszintjétől és tüneteitől függően döntik el, hogy milyen kezelésre van szüksége. Lehet, hogy mesterséges lélegeztetésre lesz szüksége, valamint infúziót is köthetnek be neki, hogy a szervezetében pótolják a vizet és a vitaminokat, illetve helyreállítsák a vércukorszintjét. Szükség lehet katéter bevezetésére, illetve súlyosabb esetben gyomormosásra is. Ha pedig olyan esetről van szó, hogy egy gyermek véletlenül alkoholt vagy alkoholtartalmú szert ivott, akkor dialízisre lehet szükség, hogy a lehető leggyorsabban kiürüljenek a toxinok a szervezetéből.
Amikor valaki alkoholos italt iszik, akkor a májának kell kiszűrnie azt a véréből. Az alkohol gyorsabban szívódik fel, mint az ételek, így a véráramba is hamarabb bekerül. A máj korlátozott mennyiséget képes feldolgozni - óránként körülbelül egyetlen italnyit. Ha valaki ennél sokkal többet és gyorsabban iszik, akkor megnő az alkoholmérgezés kockázata. Minél gyorsabban iszik valaki, annál magasabb lesz a véralkoholszintje. Ha ez a szint extrém magas értéket ér el, az a fizikai és szellemi képességeket is érinti. Kutatások szerint az alkoholmérgezés rizikója a kollégistáknál és a krónikus alkoholistáknál a legnagyobb, illetve azoknál, akik gyógyszert vesznek be valamilyen alkohollal.
Forrás: medicalnewsroday.com