Október 29-én ünneplik világszerte a stroke világnapját. A szélütés hazánkban is az egyik leggyakoribb halálozási ok. Magyarországon évente körülbelül 50 ezer embert érint, az esetek 36 százaléka halállal végződik, a fennmaradó betegek nagy része pedig nem lesz képes régi életvitelét folytatni.
Különösen veszélyeztetettek a dohányosok, a Végezze el koleszterin-tesztünket, hogy megtudja, mennyire veszélyeztetett!
Ez a stroke
A stroke alapvetően két típusba sorolható: vérzéses illetve érelzáródásos stroke-ot különböztethetünk meg. Az esetek 80 százalékában érelzáródás miatt szenvednek az betegek szélütést, amikor egy vérrög elzárja a keringés útját. Keringés hiányában az érintett ér által ellátott agysejtek oxigén és tápanyag nélkül maradnak, így sorsuk megpecsételődik, a stroke által érintett területen elhalnak, és ez a folyamat sajnos visszafordíthatatlan.
Mivel az agyban rendkívül kis területen koncentrálódnak a mozgást, az érzékelést, a beszédet, a tárgyak felismerésének képességét irányító sejtek, már egy kis részt érintő szélütés is súlyos következményekkel járhat. Van azonban a sejthalált szenvedett terület és az egészséges - vérkeringéssel rendelkező - zóna között egy átmeneti rész, amelynek keringését stroke terápiával helyre lehet állítani, vagy legalábbis javítani.
A HBOT jól kiegészíti a kezelést
Vizsgálatok szerint a rehabilitációs kezeléssel és a vele egy időben végzett hiperbár oxigénterápia (HBOT) együtt jobb eredményeket produkálnak, mint a rehabilitációs kezelés önmagában. Taiwanon 46 stroke-on átesett beteget vizsgáltak, akik közül 16-an a stroke utáni általános kezelés mellett 10 alkalmas hiperbár oxigénterápiás kezelést is kaptak, míg másik 30 beteg csak rehabilitációs ellátást kapott, HBOT nem. Bár két héttel a stroke után még nem volt tapasztalható jelentős különbség a két csoport között, egy hónappal a szélütés után már csak az oxigénterápiát kapó betegeknél volt megfigyelhető jelentős javulás, miközben a kontrollcsoport állapota nem sokat változott a két héttel azelőtti állapothoz képest.
"A budapesti Hiperbár Centrum működése során eddig közel 50 stroke-on átesett pácienst kezeltünk" - mondta Péchy Imre, a Hiperbár Centrumot üzemeltető Baromedical Zrt. vezérigazgatója. "Legtöbbjüknél jelentős javulásról tudunk beszámolni, de fontos megjegyezni, hogy a gyógyulás mértéke nagyban függ a kiinduló állapottól és az egyén érzékenységétől."