Annak, hogy ki miért lesz túlsúlyos , számos oka lehet - genetikus, hormonális, vagy akár pszichológiai is. Ugyanakkor a leggyakoribb az az egyszerű tény, hogy valaki több kalóriát visz be a szervezetébe, mint amennyit elhasznál. Emiatt egyes tudósok például arra koncentrálnak, hogy hogyan lehetne az agyat "becsapni" olyan módon, hogy kevesebb élelmiszer fogyasztására ösztönözze a szervezetet.
Meggyőzi az agyat, hogy tele a has
Az University of Wisconsin-Madison kutatói a közelmúltban egy olyan, high tech megoldást teszteltek, ami úttörő lehet az elhízás problematikájának megoldásában. Terveztek egy olyan apró, beültethető kis eszközt, amely a reményeik szerint csökkentheti a falási rohamokat , illetve az éhségérzetet, és ezáltal segíthet a fogyásban. Az eszköz 1 centiméternél is kisebb, és egy minimálisan invazív technikával ültethető be.
Egy olyan, rugalmas nanogenerátor van venne, amely apró elektromos impulzusokat küzd a bolygóidegen keresztül, amely az agyat és a gyomrot köti össze. Ez az enyhe stimuláció meggyőzi az agyat arról, hogy a gyomor tele van, így csökkenti az éhségérzetet . Ráadásul nem kell hozzá elem, nincs szüksége töltésre sem, a működéséhez szükséges energiát a gyomor perisztaltikus mozgásából nyeri. Éppen ezért csak akkor működik, amikor étel kerül a gyomorba, és ennek hatására beindul ez a mozgás, így az eszköz csak olyankor aktív, mikor az általa küldött jelek valóban hatásosak.
Az eszköz tesztelését patkányokon végezték, és egy tanulmány jelent meg róla a Nature Communications című magazinban, amelyet Xudong Wang, a kutatások egyik vezetője jegyez. Arról számolt be, hogy az állatkísérletek során mindössze 15 nap alatt sikerül az alanyoknál 38 százalékos súlycsökkenést elérni. Jó hír, hogy a 12 hetes kísérleti szakasz során nem találtak olyan jeleket, amelyek arra utalnának, hogy az eszköz beültetése egészségügyi kockázatokkal járna. A patkányok veséje, mája is normálisan működött a vizsgálatok során, és fertőzés jelét sem mutatták.
A szakemberek hozzátették, hogy természetesen még hosszú az út odáig, hogy emberek számára is elérhető, és használható legyen ez az implantátum, de a tudósok igen bizakodók, és a következő kísérleti szakaszban nagyobb testű állatokon szeretnék folytatni a tesztelést.
Forrás: medicalnewsdaily.com