A régi idők fizikai munkásainál egyértelmű volt, hogy mikor fáradtak el: ezt az izmaik és ízületeik fájdalommal jelezték. A mai fehérgalléros munkakörökben is napi szinten fordul elő fáradtság, csakhogy nem fizikai, hanem szellemi kimerültség, különösen az olyan területeken, ahol 8 órát meghaladó vagy több részletből álló, de hosszú műszakokban dolgoznak. Ilyen például a köz- és vasúti teherfuvarozás, a légi szállítás vagy az egészségügy - írja az Origo .
A szellemi fáradtság számos területen okozhat súlyos problémákat. Az Egyesült Államokban például a hivatásos sofőrök által okozott halálos balesetek közel egyharmadában a kimerültség volt a felelős a tragédiáért.
A vizeletet kezdték vizsgálni
Egy új kínai kutatás azt feltételezte, hogy a fáradtság biokémiai változásokkal is jár, ezáltal az anyagcserén keresztül ki is mutatható.
A kutatók polgári repülési légiirányítókat teszteltek, hiszen ebben a munkakörben a stressz és a szellemi megterhelés igen magas szintű. Első körben 20 férfi légiirányítót vizsgáltak, majd újabb 25-öt, akik mellett egy 23 fős kontrollcsoportot is kialakítottak vezető adminisztratív pozícióban lévő munkatársakból. Utóbbiak munkája kevésbé stresszes, ezáltal a mentális kimerültség is kevésbé jellemző esetükben.
A téli időszakban elvégzett kutatás során a nyolcórás műszak előtt és után is vizeletmintát vettek a tesztalanyoktól, majd azt egy speciális módszerrel elemezték.
Kimutatható eltérés
Végül a tesztek arra az eredményre jutottak, hogy az alanyok vizeletmintáiban 20 ion szintje változott meg, ezek közül pedig három kizárólag a légiirányítók esetében módosult. A kérdéses metabolitok a szervezetben az alvás-ébrenlét ciklus működése során termelődnek, márpedig a mentális kimerültség ólmos fáradtsággal, leküzdhetetlen álmossággal párosul.
A kutatók szerint a három biomarker ismeretében már kifejleszthető egy olyan gyorsteszt, amely alkalmas a kimerültség szintjének mérésére.