Mesterséges neuronok segítségével részben visszanyerhetik mozgásképességüket az agyvérzés következtében megbénult emberek.
Izmok stimulálására, az izomszövet elsorvadásának megakadályozására már léteznek az úgynevezett BION-ok, azaz rizsszem méretű, az emberi izmokba beinjekciózható elektronikus szerkezetek. Fejlesztőjük, a Kaliforniai Egyetem kutatója most olyan rendszer kidolgozásán fáradozik, mellyel össze lehet hangolni a BION-ok hálózatát. Az új rendszer segítségével azok, akik baleset vagy szélütés következtében bénultak meg, ismét képesek lehetnek felemelni egy poharat, vagy lapozgatni egy könyvet.
A jelenleg hasonló célokra használt, akkumulátorral működő implantátumokkal szemben a BION-ok előnye, hogy beültetésükhöz nem szükséges műtét, és nem kell őket kicserélni, ha lemerül az akkumulátor. A BION-ok ugyanis egy karon hordott indukciós tekercsből (áramforrásból) nyerik a működésükhöz szükséges energiát.
Az új rendszer irányítóegysége felveszi az agyból érkező maradék mozgási ingereket, és ezeknek megfelelően az egyes implantátumokat adott erejű és idejű áram kibocsátására utasítja, így stimulálva a környező izomszöveteket. A rendszer emellett érzékelők és a BION-ok jeladói segítségével folyamatosan ellenőrzi a végtagok mozgását, és képes azokat kiigazítani. A teljes folyamat mindössze 80 milliszekundumig tart - ami szinte megegyezik az egészséges emberek idegi kommunikációjának sebességével. A kutatócsoport idén tervezi az érzékelők beépítését a BION-okba, és reményeik szerint egy éven belül már a (legalábbis amerikai) gyógyászatban is alkalmazható lesz az új eszköz.