Valóban jó vitaminokat szed?

Nem minden készítmény egyforma, nem mindegyik tartalmazza a mikrotápanyagok aktív formáját. Vagy nem tud ugyanolyan hatékonysággal felszívódni a vitamin, vagy éppen túl "erős" a szervezetünknek.

Hogyan érdemes tehát étrend-kiegészítőt választani? Mindenképpen olvassuk el a termék címkéjét, legyünk tisztában alapfogalmakkal és azt is próbáljuk meg minél pontosabban meghatározni, mi a célunk az étrend-kiegészítők szedésével. Az immunrendszerünket kívánjuk erősíteni, valamilyen betegség megelőzése a célunk, vagy csak egyszerűen szeretnénk energikusabbak lenni?

Multivitaminok

Tipp A nyers paprika C-vitamin-tartalma kétszer akkora, mint a citromé, így ha választhatunk a hazai zöldség és külföldi citrusféle között, a paprika mellett érdemes dönteni! Tudjon meg többet Vitamin ABC-énkből! Válasszunk olyan készítményt, melyben nincs több 2500NE A-vitaminnál, ezt ugyanis a csonttömeg elveszítésével és a csípősérülések megnövekedett esélyével hozták összefüggésbe. Ellenőrizzük, hogy természetes E-vitamint tartalmaz-e (d-alfa-tokoferol), és nem pedig szintetikusat (dl-alfa-tokoferol), ez utóbbit ugyanis nem tudja olyan jól hasznosítani a szervezetünk. A túl sok vas is ártalmas, különösen a férfiaknak és az idősebb, változókorban lévő nőknek, egy kutatás szerint ugyanis ez a korai halálozás megnövekedett kockázatát okozhatja.

D-vitamin

A szervezetünknek legalább 600NE-re van szükség, ezt azonban igen nehéz csak a táplálkozáson keresztül biztosítani. A legjobban hasznosuló a D3 (kolekalciferol), de a vegetáriánusoknak érdemes kifejezetten vegán terméket keresniük, a D3 forrása ugyanis legtöbbször a halolaj.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Vas

Vasat jó néhány esetben javasolhat a háziorvos, például erős menstruációtól szenvedő nőknek vagy vérszegényeknek. De a vas komoly hatással lehet az emésztőrendszerre, többek között hasfájást és székrekedést is okozhat. Válasszunk elnyújtott hatású vastablettát vagy a napi ajánlott mennyiséget két részletben vegyük be, és a vas mellé mindig szedjünk C-vitamint is , ez ugyanis fontos a vas megfelelő felszívódásához.

Nem mindegy, milyen vitaminokat szed (Fotó: Europress)

Nem mindegy, milyen vitaminokat szed (Fotó: Europress)

Kalcium

A nők számára az egyik legfontosabb mikrotápanyag, mert segítségével megelőzhető a későbbi csontritkulást . A kalciumot többféle formában szedhetjük, a legjobbak közülük a kalcium-citrát, illetve a kalcium-karbonát. Az utóbbi általában olcsóbb és több aktív kalciumot tartalmaz, így kevesebb tablettát kell bevennünk, ám haspuffadást és székrekedést is okozhat. Mivel a szervezetünk csak meghatározott mennyiségű kalciumot tud egyszerre hasznosítani, a javasolt napi adagot érdemes két vagy három részletben, étkezések mellett bevenni.

Magnézium

A magnézium jótékony hatással van a testi és a lelki egészségre is , csökkenti a görcsöket, az izomfájdalmakat, és nélkülözhetetlen például az idegrendszer megfelelő működéséhez. Többféle formája kapható, a leggyakoribbak a magnézium-oxid, a magnézium-glicinát és a magnézium-citrát. Kutatások az utóbbi kettőt találták a leghatékonyabbnak, legkönnyebben felszívódónak, ráadásul ezek kevésbé okoznak emésztési problémákat.

Probiotikumok

A jótékony baktériumoknak számtalan pozitív hatásuk van, az immunrendszer erősítésétől kezdve a hangulatunk javításáig. Sajnos, a bélflóra egyensúlya igen érzékeny , és könnyen felborulhat, például ha antibiotikumot kell szednünk. Ilyenkor (is) érdemes probiotikumokat szedni, a legjobbak azok a készítmények, melyek több törzset is tartalmaznak (Lactobacillust és Bifidobacteriumot). Próbáljunk olyan étrend-kiegészítőt keresni, melyek a probiotikumok mellett prebiotikumot is tartalmaznak, ezek ugyanis nagyon fontosak ahhoz, hogy a probiotikumok táplálkozni és szaporodni tudjanak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra