Miért veszélyesek a vérrögök?
Az angliai Imperial College London kutatóinak korábbi eredményei azt sugallják, hogy a vashiány kezelésével megelőzhető a mélyvénás trombózis (DVT) kialakulása. A DVT legtöbbször a lábakban keletkezik , és fájdalmat, illetve duzzanatot is okozhat.
A vérrögök kockázati tényezői
Az állapot halálos is lehet, ha a vérrög elmozdul és a tüdő vérerei felé veszi az irányt . Egy nagyobb műtéti beavatkozás, a sokáig tartó mozdulatlan állapot és a daganatos betegségek a vérrögképződés ismert kockázati tényezői, de sok esetben nincsen egyértelmű oka a kialakulásának.
A Thorax című folyóirat 2011. december 14-i számában megjelent tanulmány örökletes vérzéses hajszálértágulattal (HHT) küzdő 609 páciens bevonásával készült. Ez a vérerek genetikai betegsége, amely fokozott orr- és bélvérzéssel jár. A HHT-ben szenvedők közül sokaknak alacsony a vasszintje a gyakori vérzések okozta vasveszteség miatt - olvasható a HealthDay News című ismeretterjesztő portálon.
"Tanulmányunkból kiderül, hogy a HHT-val küzdő embereknél a vérrögök kockázatát növelő alacsony vasszint kezelhető probléma" - mondta akkor a tanulmány vezető szerzője, Claire Shovlin, az intézmény Nemzeti Szív-, és Tüdő Intézetének munkatársa. Mint hozzátette: "az általános népességet tekintve jelenleg csak kis tanulmányok támasztják alá ezeket az eredményeket, így több vizsgálatra van szükség a megerősítésükhöz. Amennyiben az eredmények érvényesek az általános népességre nézve, annak jelentős hatása lehet az orvostudomány majdnem összes területét tekintve".
Nagyjából egymilliárd ember küzd világszerte vashiányos vérszegénységgel a kutatók becslései szerint.