A bétablokkoló vérnyomáscsökkentő szerek meggátolják az artériák elzáródását, ami magyarázatot ad arra, hogy miért előzik meg az infarktust és a hirtelen szívhalált - írták meg tanulmányukban amerikai kutatók.
Az Ohió állambeli Cleveland Klinika munkatársai vizsgálatuk eredménye alapján azt tanácsolják, hogy indokolt a bétablokkoló vérnyomáscsökkentők folyamatos alkalmazása. Már csak azért is, mert e gyógyszerek már nem drágák, de a legtöbb szakvélemény szerint mégsem alkalmazzák őket elég gyakran. Hogy a bétablokkolók azért hatékonyak, mert meggátolják az artériák eltömődését, kissé meglepte a kutatókat, mivel e vérnyomáscsökkentőket nem kifejezetten ebből a célból fejlesztették ki a hatvanas években.
A kutatók négy vizsgálat eredményét összegezték, azaz összesen 1500 páciens esetét elemezték. Közülük 1100-an szedtek bétablokkolókat, de ennek hatása eleinte nem jelentkezett. Csak később vált kimutathatóvá, hogy náluk az artériaelzáródás kisebb mértékű, ezzel szemben a többieknél az erek állapotában többnyire nem volt változás.
A kutatás eredménye azért is meglepő, mert két évvel ezelőtt a bétablokkolók elégtelen voltát és káros hatását mutatták ki. Brit kutatók ugyanis arról számoltak be, hogy a bétablokkolók csupán feleannyira akadályozzák meg a szélütést, mint korábban gondolták, ráadásul más gyógyszerekkel összehasonlítva számottevően növelik az agyi infarktusok kockázatát. A clevelandi kutatók azért arra a negatívumra felhívták a figyelmet, hogy bár a bétablokkolók szabályozzák a szívritmust, gyakran idéznek elő zavart elmeállapotot és impotenciát.