A széklet színe normális esetben a világostól a sötétbarnáig változik. Ez az egészséges székletszín úgy alakul ki, hogy a vörösvérsejtek egyik alkotóeleme, a bilirubin bekerül a bélrendszerbe, ahol a baktériumok barna színűre változtatják.
A széklet színének hirtelen változása sok mindenre utalhat. Lehet szó egyszerű étrendmódosulásról, hiszen például a zöldségfélék képesek drasztikus változást előidézni. De ennél komolyabb hatások is lehetnek a háttérben, amelyek különféle kórképeket jeleznek. Így a szín megváltozása utalhat a végbélrepedésből származó váladékra, epehólyag-betegségre, coeliakiára, colitis ulcerosára (fekélyes vastagbélgyulladás, kolitisz), Crohn-betegségre, vastagbél-diverticulosisra (a vastagbélben bárhol, de leginkább a végbél előtti szakaszon, a szigmabélen létrejött kitüremkedések), aranyérre, bélvérzésre, de akár rákos megbetegedésre is.
A széklet szaga büdös, ez egy természetes dolog, amiben nincsen semmi váratlan. Ugyanakkor, ha időről időre azt tapasztalhatjuk, hogy a szokásosnál erősebb, kellemetlenebb szaggal találkozunk, annak általában valamilyen speciális oka van.
Mitől függ a széklet színe?
A különböző színek különböző okokból alakulnak ki. A zöld széklet elsősorban a nagymennyiségű leveles zöldség elfogyasztásának eredménye lehet. Viszont ha az étrendben nem szerepel túl sok zöldség, akkor e szín már betegségre utalhat, például az epe pigmentjei okozhatják az elszíneződést. Gyanús lehet ilyenkor, ha túl gyorsan halad keresztül a bélrendszeren az elfogyasztott étel.
A széklet,
- ha vöröses, akkor a bélrendszer alsó részében lehet vérzés,
- ha sárgás, akkor fertőzés lehet a vékonybélben,
- ha fehér vagy világos, akkor nincs elég epe a szervezetben,
- ha fekete vagy sötétbarna, akkor az emésztőrendszer felső részében lehet vérzés.