Sok 4 év alatti ezzel mérgezi meg magát

Tudtad, hogy a leggyakoribb kerti növények mérgezőek is lehetnek? Mutatjuk, mely növényektől kell fokozottan óvnod gyermekeidet!

„Magyarországon évente kb. 250 növényekkel történt mérgezés fordul elő, leginkább az 1-4 éves gyermekek körében” – hívta fel a figyelmet közelmúltbeli Facebook-posztjában a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK). Mint írták, azért ez a legveszélyeztetettebb korosztály, mert ebben az életkorban a gyerekek hajlamosak mindent a szájukba venni – emiatt pedig számtalan veszély leselkedik rájuk.

kisfiú a szobanövényt tapogatja
Egyes növényeknek már a megérintése is komoly irritációt válthat ki. Fotó: Getty Images

Ezek jelentenek veszélyt gyermekedre

Az NNGYK gyűjtése szerint az alábbi növényektől kell fokozottan óvnod gyermekeidet:

  • Alkörmös: Feltűnő, sötét bogyójú gyomnövény, amelynek elfogyasztása nagyon veszélyes lehet. A szájban és a gyomorban égető érzést idéz elő, emellett szomjúságot, tartós hányást, hasmenést, súlyos esetben pedig szédülést, lassuló légzést, nyugtalanságot, görcsöket és pupillatágulást is kiválthat.
  • Aranyeső: Minden része, de különösen fiatal kérge és a magja mérgező. A gyermekek könnyen életveszélyes állapotba kerülhetnek az elfogyasztása esetén. A mérgezésre izgatottság, görcs, verejtékezés, hányás, hasmenés és légzésbénulás hívhatja fel a figyelmet. Súlyos esetben vesekárosodás is kialakulhat.
  • Borostyán: minden része mérgező, de a bogyója különösen. Gyomor- és bélpanaszokat, skarlátszerű kiütéseket, valamint görcsöket okozhat.
  • Fagyal: Főként a bogyóinak és leveleinek elfogyasztása okoz súlyos mérgezést, de már a megérintése is bőrirritációt vált ki. Elfogyasztva hányást, hasmenést, keringési zavart, vesekárosodást és görcsöket idézhet elő.
  • Leander: levele, virága, magja és virágnektárja egyaránt mérgező. Megérintése esetén bőrkiütés léphet fel, lenyelve pedig émelygést, kínzó hányást és/vagy hasmenést, hideg verejtékezést, légszomjat, görcsöket, szívritmuszavart, de akár szívmegállást is eredményezhet.
  • Májusi gyöngyvirág: minden része mérgező, elfogyasztva súlyos, akár halálos mérgezést is okozhat. A mérgezésre a leginkább hányás, hasmenés, szívritmuszavar, illetve keringési zavar hívja fel a figyelmet. Levele könnyen összetéveszthető az egyébként ehető medvehagymáéval, ezért legyél nagyon óvatos a gyűjtéskor!
  • Nárcisz: Minden része mérgező, és akár még a vázából kiivott víz is kiválthat súlyos, akár életveszélyes mérgezést. Erre hányás, hasmenés, verejtékezés, zavartság, légzési elégtelenség és görcs hívhatja fel a figyelmet.
  • Tűztövis: levele és bogyója is enyhén mérgező. Elfogyasztása esetén jellemzően gyomor- és bélpanaszok lépnek fel.
  • Tuja: főként a levele mérgező, és már az érintése is bőrirritációt idézhet elő. Lenyelés esetén gyomor- és emésztőszervi panaszokat, görcsöket, súlyos esetben pedig akár tudatvesztést, illetve máj- és vesekárosodást is okozhat.

Jó tanácsok a megelőzés érdekében

Ha kisgyermeket nevelsz, a szakértők neked is azt ajánlják, hogy lehetőleg ne ültess a kertbe, illetve otthon se tarts mérgező díszcserjéket és dísznövényeket. Ha a problémás növényt valamiért nem tudod eltávolítani a környezetetekből, akkor érdemes leszedni az az elérhető magasságban található, tetszetős bogyókat leszedni, vagy ideiglenesen elkeríteni a növényt, hogy a kicsik ne férhessenek hozzá a mérgező részekhez.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ha a gyermek valamilyen növényi részt, termést fogyasztott, vegye ki a szájából a maradványokat, mossa ki a száját, mossa le a bőrét az esetleges irritáció miatt. Próbálja kideríteni, hogy a növényből mikor és mennyit evett. Mérgezés esetén azonnal hívjon mentőt a 112-es telefonszámon!” – hangsúlyozta az NNGYK.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.