Az étrendi változtatások bizonyítottan segíthetnek megelőzni az olyan bőrpanaszokat, mint a bőröregedés, pattanások, pikkelysömör és bőrrák – írja cikkében a News-medical.
Az egészséges táplálkozás fontossága
Egyre több kutatás szerint az étrend módosítása a különböző bőrbetegségek terápiájának természetes összetevőjeként működhet. Az olyan állapotok, mint a rosacea, a pattanások, a pikkelysömör, az öregedő bőr és az atópiás dermatitisz, mind-mind ebbe a kategóriába tartoznak.
Bizonyos tápanyagok, ételek vagy táplálkozási minták a bőrbetegségek egyik okaként működhetnek, míg mások hasznosak lehetnek. Egyes esetekben bizonyos élelmiszerek elkerülése vagy elhagyása meglepően előnyös lehet. Az olyan étrendi minta, amely a teljes élelmiszerek fogyasztását előnyben részesíti a magasan feldolgozott élelmiszerekkel szemben, képes lehet bizonyos bőrbetegségek kezelésére, és kétségtelenül képes lesz megakadályozni a velük járó társbetegségeket.
Az étrend hatása a bőr egészségére
A bőr egészsége szorosan kapcsolódik a táplálkozáshoz, amely szükséges a bőrt érintő összes biológiai folyamatokhoz, beleértve az öregedést és a betegségeket is. A fogyasztási szokások és a tápláltsági állapot egyaránt képesek gyógyítani és károsítani a bőrt. A klinikai kutatások és a bőrgyógyászat sikeresen kombinálta a táplálkozást a szövetek és szervek egészségével.
Az étrend szerepe a különböző bőrbetegségekben
Az elegendő tápanyagot tartalmazó étkezés elengedhetetlen a test szerveinek felépítéséhez és fenntartásához, számos anyagcsere-folyamat támogatásához és az energiatermeléshez. Megfelelő táplálkozás esetén a bőr megfelelően működik. A bőr egyensúlyát bármilyen étrendi egyensúlyhiány megzavarhatja, beleértve a táplálkozási hiányt, a tápanyaghiányt, a felesleget vagy akár a mérgező összetevőket. A vitaminok, ásványi anyagok és zsírsavak hiánya viszont megfigyelhető bőrtüneteket okoz.
Bőrrák
A gyümölcsökben és zöldségekben gazdag étrendről számos tanulmány kimutatta, hogy csökkenti a rák előfordulásának veszélyét. Az étrendi tényezők jelentősen csökkentik a rák kockázatát, különösen az UV-sugárzás által kiváltott daganatok esetében. Az étrendi antioxidánsok és fitokemikáliák fogyasztása teljes élelmiszerek, különösen gyümölcsök és zöldségek formájában ígéretes táplálkozástípus.
Öregedő bőr
A bőr kollagén- és rugalmas rostjainak változása, amelyre maguk is hatással vannak az élelmiszerek, a bőr megereszkedésével és rugalmasságának elvesztésével jár. Konkrétan a cukor fogyasztása felgyorsíthatja az öregedés jeleit, mivel serkenti a kollagénrostok keresztkötését. A glikáció a keresztkötésért felelős mechanizmus. Ebben a folyamatban kovalens kapcsolat jön létre a bőr kollagénjének és elasztinjának aminosavai között.
A hiperglikémia (magas vércukorszint) felgyorsítja ezt a folyamatot. A kutatások azt mutatják, hogy ha ezek a keresztkötések kialakulnak, a test már nem tudja megjavítani őket. Mindezek a folyamatok szerkezeti változásokhoz vezethetnek a bőrben, ami fokozott merevséget és csökkent rugalmasságot eredményezhet.
Számos kutatás olyan élelmiszerekre is összpontosított, amelyek korlátozhatják a kialakulását. Ezek közé tartoznak bizonyos gyógynövények és fűszerek, mint az oregánó, a fahéj, a szegfűszeg, a gyömbér és a fokhagyma, valamint az egyes gyümölcsökben és zöldségekben természetesen előforduló vegyületek, például a liponsav.
Annak ellenére, hogy korlátozott számú tanulmány vizsgálja a táplálkozás és a pattanások közötti kapcsolatot, bizonyíték van arra, hogy az étrend szerepet játszik a pattanások kialakulásában és azok kezelésében. Számos kutatás alapján meggyőző bizonyítékok támasztják alá a tejtermékek és a magas glikémiás indexű étrend részvételét a hormonális és gyulladásos változók szabályozásában, amelyek növelhetik a pattanások előfordulását és súlyosságát. Az omega-3 zsírsavak rendszeres fogyasztása, valamint az alacsony glikémiás indexű és alacsony glikémiás töltésű étrend a pattanások jelentős csökkenésével jár.
A pikkelysömör olyan gyulladásos állapot, amelyet súlyosbít a gyulladáskeltő élelmiszerekben gazdag étrend. Az élelmiszer-allergia vagy az omega-6 és omega-3 zsírsavak kiegyensúlyozatlan arányát tartalmazó étrend része lehet ennek. A gluténmentes étrend sok pikkelysömörös betegnek segít, akik tünetei érzékenyebbé váltak a gluténre. Javasolt, hogy a pikkelysömörös betegek alacsony kalóriatartalmú és alacsony fehérjetartalmú étrendet kövessenek. A pikkelysömörös tünetek enyhülése a teljes fehérjebevitel csökkenésével elősegíthető, ami gátolja a hám növekedését és csökkenti a poliaminszintet.
A fentiek fényében érdemes az egészséges táplálkozás felé fordulni, melynek hatásai nem csak a bőrünkön, de hangulatunkon és alapvető egészségi állapotunkon is érezhető lesz.