Hogyan lehet kivizsgálni az allergiás tüneteket?
Az orvosi vizsgálat során alapos kikérdezéssel kezdődik a folyamat. A pontos allergén meghatározásához gyors és modern diagnosztikai módszerek is adottak. - olvashatjuk a Mayo Clinic szakértői cikkében.
1. Laboratóriumi vizsgálatok:
- Össz IgE
- Allergén-specifikus IgE
- Specifikus IgG tesztek (allergia panelek – több allergént egyszerre vizsgálnak)
- LTT teszt - lymphocyta transzformációs teszt (gyógyszerérzékenység vizsgálata)
2. Közvetlenül a betegen végzett allergiavizsgálatok
- Karcolásos (intrakután vagy Prick) teszt:az allergén anyagokat a bőrre cseppentik, majd egy tű segítségével a bőr rétegei közé juttatják (karcolják). Az így bekerült anyag, amennyiben a szervezet túlérzékeny vele szemben, gyorsan (átlag 15-20 percen belül) allergiás válaszreakciót vált ki, és a bejuttatott anyag környékén, viszkető bőrpír, duzzanat alakulhat ki.
- Bőrteszt (epikután vagy patch): a beteg bőrére a vizsgált allergénekkel átitatott kis lapocskákat ragasztanak. A tapaszokat 24 óra múlva távolítják el. Az eredményt (bőrreakciót) a felragasztáshoz képest 48 és 72 óra (2 illetve 3 nap) múlva olvassák le. Bizonyos allergéneknél szükség van további megfigyelésre, 5 és akár 7 napos leolvasásra is. Pozitív esetben az allergén anyag bőrrel való érintkezése helyén és környékén viszkető, ekcémára jellemző bőrgyulladás alakul ki.
A hagyományos bőrtapasszal történő allergiavizsgálat láthatóan nehézkes és időigényes, valamint gyakran megköveteli a betegektől, hogy többször is visszatérjenek az orvoshoz. Egy új, mesterséges intelligencián (AI) alapuló megoldás azonban, gyorsabb és pontosabb módot kínál a bőrbetegségek diagnosztizálására a beteg saját otthonából.
A mesterséges intelligencia segítségét hívták
Az orvosok kifejlesztettek egy mesterséges intelligencia algoritmussal működő alkalmazást, amely lehetővé teszi a betegek számára, hogy képeket készítsenek saját bőrükről. Az alkalmazás ezután elemzi a tapaszteszt eredményeit, amelyeket bőrgyógyász orvos értékel az eredmények pontosságának biztosítása érdekében.
A tipikus tapaszteszt hosszadalmas, akár ötnapos folyamat. A betegeknek fel kell keresniük egy orvost a tapaszok felhelyezéséhez, majd a harmadik és ötödik napon vissza kell térniük az eredmény leolvasására, ami időigényessé és kényelmetlenné teszi az eljárást. Az AI megközelítés kiküszöböli a többszöri orvoslátogatás szükségességét, így időt takarít meg mind a betegek, mind a klinikusok számára.
"A mód, ahogyan most megközelítjük, ennek jóval hatékonyabb módját fejleszti ki" - mondta Dr. Allison Bruce, a Mayo Clinic bőrgyógyásza.
Ez az új módszer, jelentős lehetőségeket kínál mind a folyamat egyszerűsítésére, mind a bőrtapasz teszteléséhez való hozzáférés kiterjesztésére. Ezenkívül az alkalmazást úgy tervezték, hogy felismerje a különféle bőrtónusokat, pontosabb és személyre szabottabb eredményeket biztosítva.
"Ez az, ami olyan izgalmas abban, hogy a bőrtapasz tesztelését elhozzuk a közösségbe, és lehetővé tesszük azoknak az embereknek, akik egyébként nem férnének hozzá a bőrtapasz teszteléséhez, hogy teszteljék a potenciális allergéneket" - mondta Dr. Charles Bruce, a floridai Mayo Klinika innovációs igazgatója.