Bakteriális bőrfertőzés
A bőr felszíni sérülésein (például ha megvágjuk magunkat) könnyen bejuthatnak baktériumok a szervezetünkbe. Ha ezek fertőzést is tudnak okozni, gyakran apró kis piros gumókkal kezdődik, amelyek aztán szép lassan egyre nagyobbra nőnek. Enyhébb esetekben krémekkel, kenőcsökkel viszonylag gyorsan és könnyen kezelhető a probléma, súlyosabbakban viszont antibiotikumkúra is szükségessé válhat.
A bakteriális bőrfertőzés lehet:
- cellulitisz (nem összetévesztendő a narancsbőrrel)
- furunkulus
- lepra
Vírusos bőrfertőzések
Ahogy az elnevezésből is kiderül, ezeket a betegségeket vírusok okozzák, enyhébb és súlyosabb lefolyású is van köztük.
Típusai:
- övsömör
- bárányhimlő
- Molluscum contagiosum (uszodaszemölcs)
- szemölcsök
- kanyaró
- kéz-, láb- és szájbetegség
Gombás bőrfertőzések
A gombák által okozott fertőzések leggyakrabban a lábfejen, lábkörmökön vagy a hónalj területén alakulnak ki. Rendszerint nem életveszélyesek, és általában nem is fertőzőek.
Ilyenek a következők:
- atlétaláb
- a test felszínes gombás fertőzése
- ótvar
- körömgomba
- szájpenész
- pelenkakiütés
Rovarok, élősködők okozta bőrbetegségek
Kellemetlen, de nem életveszélyes betegségekről van szó. Azért nem árt komolyan venni, mert ezek az élősködők a véráramba kerülve eljuthatnak a belső szervekhez is.
Ilyen élősködők okozta bőrbetegségek:
- tetvesség
- poloska okozta bőrbetegség
- rühesség
- lárvajáratok okozta bőrkiütés
Melyek a bőrfertőzés tünetei?
A tünetek eltérőek lehetnek a fertőzés típusától függően. Általában jellemző a kipirosodás, a kiütések megjelenése, amelyekhez sok esetben irritáció, viszketés, fájdalom is társul. Súlyos bőrfertőzés esetén hólyagosodás, gennyesedés, elszíneződés, kisebesedés is jelentkezik.
Diagnosztizálás és kezelés
Az orvosok leggyakrabban aszerint azonosítják be a bőrfertőzést, hogy milyen a fizikai megjelenése, illetve a testen hol jelentkezik. A szakemberek többsége rögtön a tünetekről érdeklődik és közelebbről is megvizsgálja a kérdéses területet; esetleg mintát is vehet.
A kezelés a bőrfertőzés típusától és súlyosságától függően történhet krémekkel, súlyosabb esetben szájon át szedhető antibiotikumokkal, még komolyabb (szerencsére viszonylag ritka) esetben kórházban, intravénásan adható gyógyszerekkel. Ha vírus okozza a fertőzést, akkor napokon vagy heteken belül maguktól is megszűnhetnek a panaszok.
Persze, mindnyájan tudjuk: egy kis bőrpírral, viszketéssel nem szaladunk mindjárt az orvoshoz. Otthon is lehet próbálkozni alternatív módszerekkel, például hideg vizes borogatással, de vény nélkül kapható krémekkel, kenőcsökkel is enyhíthetjük a tüneteket. De ha ezek néhány napon belül nem szűnnek vagy épp rosszabbodnak, akkor ajánlott felkeresni háziorvosunkat, bőrgyógyászunkat.
Forrás: drkashi.science