"A bőröm nem szereti a telet"

A zord téli időjárást többek bőre nehezen viseli. A 29 éves Szofi is sokáig szenvedett attól, hogy a hideg időszak beköszöntével bőre szárazzá és vörössé vált, kirepedezett, viszketett, húzódott. Szerencsére mára már pontosan tudja, mire kell figyelnie annak érdekében, hogy jóval kevesebb kellemetlenséggel vészelje át a téli hónapokat.

"A bőröm nem szereti a telet. Amíg nem kezdtem el komolyabban figyelni rá, szinte hallottam, ahogy sikít a hidegben" - meséli Szofi, aki koránt sincs egyedül panaszaival, a tél ugyanis jellemzően sokak bőrét igénybe veszi. De miért viseli meg ennyire kültakarónkat ez az évszak?

Ezeket együk, ha télen is szép bőrt szeretnénk A száraz, hámló, kirepedezett, esetleg begyulladt bőr problémája télen még azokat is utolérheti, akiknek egyébként nem szoktak ilyen jellegű gondjai lenni, hiszen ilyenkor kint nagyon hideg, bent pedig nagyon száraz a levegő. Éppen ezért érdemes megfelelő táplálkozással is erősíteni, belülről is ápolni a bőrünket. Kattintson a részletekért!

Ha megsérül a bőr védőpajzsa

Bőrünk három fő rétegből áll: kívül az epidermisz, középen a dermisz, legbelül pedig a szubkutisz található. Az epidermisz ötödik, azaz legfelső alrétege a szaruréteg (stratum corneum). Ez egy kb. 10-15 mikrométernyi, több sejtsoros, elhalt sejtekből álló rész, amely sejtek a hámlás folyamata során fokozatosan lehullanak a bőrről. A szarurétegre a bőr védőpajzsaként is szoktak hivatkozni, hiszen kívül-belül óvja kültakarónkat; számos tudományos vizsgálat rámutatott, hogy nagy szerepe van például a bőr természetes nedvességtartalmának megőrzésében.

Télen azonban komoly próbatétel elé van állítva. A kinti levegő elkezd lehűlni, a páratartalom csökkenése miatt ráadásul szárazzá is válik. A benti levegő ugyancsak szárazabb lesz a szokásosnál, hiszen a hideg elleni védekezésül szinte folyamatosan megy a fűtés. Ezen körülmények sajnos kifejezetten károsan hatnak a szarurétegre, amely kiszáradhat, és mivel egyre kevésbé lesz képes védőpajzsként funkcionálni, a bőr elkezd veszíteni természetes nedvességtartalmából. Minderre számos kellemetlen tünet figyelmeztethet, amelyekből Szofi is megtapasztalt jó párat. "A bőröm mintha öregebbnek nézett volna ki, érdesebb, vörösebb lett. Emellett nagyon viszketett, húzódott, néhol hámlott is" - sorolta a szimptómákat a lány, akinek az arcán és a kezén volt a leglátványosabb a probléma.

Speciális ápolás és életmódbeli változtatások

Mint Szofi elmondta, akkor kezdett komolyan foglalkozni a téli bőrproblémáival, amikor észrevette, hogy a fentebb már említett tünetek mellett a bőr a kezén csúnyán kirepedezett, és vérzik. Nagyon megijedt; tudta, hogy ez már nem játék, és elhatározta, utánajár, hogyan segíthetne magán. Kezdésként felkeresett egy bőrgyógyászt. Az orvos felvette a kórtörténetét, meghallgatta a tüneteit, megvizsgálta a bőrét, majd leszögezte: télen speciális bőrápoló termékek használatára és bizonyos életmódbeli változtatásokra van szüksége. "Ez nemcsak a panaszok csillapítása, megszüntetése miatt fontos, hanem azért is, hogy elkerüljük a súlyosabb következményeket. A száraz bőr sérülésein könnyebben jutnak be a különféle kórokozók, így nagyobb a megfertőződés esélye, ezen kívül az olyan bőrbetegségek kialakulása is valószínűbb, mint az ekcéma" - magyarázza Szofi.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A téli hidegben fontos, hogy sapkával és sállal is védjük a bőrünket. Fotó: Getty Images
A téli hidegben fontos, hogy sapkával és sállal is védjük a bőrünket. Fotó: Getty Images

Mivel ilyenkor a bőr kiszáradásának megakadályozása, valamint védekező képességének helyreállítása a cél, bőrtápláló, nem irritáló és szükség esetén újrahidratáló termékeket kell alkalmazni. Naponta 1-2 alkalommal érdemes megtisztítani a bőrt gyengéd arclemosóval, reggel és este, tisztálkodás után pedig hidratáló és bőrpuhító krémet használni. Ez megelőzi a húzódó érzést, és megvédi bőrt a külső hatásoktól. Mivel Szofinak a kezeit vette igénybe a legjobban a tél, kiemelten odafigyel arra is, hogy olyan kézkrémet használjon, ami amellett, hogy helyreállítja a sérült bőrt, megőrzi annak hidratáltságát .

Az életmódbeli változtatásokról Szofi azt mondta, tapasztalatai szerint legalább olyan fontosak, mint a megfelelő bőrápoló termékek használata. "Nekem az segített a legtöbbet, hogy beszereztem egy párásító készüléket, ami fenntartja a lakásban az ideális páratartalmat, így megakadályozza a levegő kiszáradását" - így a lány, aki az étrendjén is alakított. Télen sokkal gyakrabban fogyaszt omega-3 zsírsavakban gazdag ételeket (avokádó, lazac, olajos magvak stb.), amelyek pozitív hatással vannak a száraz bőrre. A koffein- és alkoholtartalmú finomságokat viszont tiltólistára tette, mert fokozzák a bőr dehidratáltságát.

Szofi arra is rámutatott, hogy télen soha nem szabad úgy elindulni otthonról, hogy nem öltözünk fel rendesen; a barátságtalan kinti körülményektől muszáj meleg sapkával, sállal és kesztyűvel védeni a bőrünket. Célszerű hanyagolni a forró vizes kádfürdőt, és előnyben részesíteni a langyos, rövid ideig (maximum 5-10 percig) tartó zuhanyt. A törölközőnk puha anyagból készüljön, és ne dörzsöljük, hanem inkább csak finoman nyomogassuk át a nedves bőrünket. Mosakodásnál, mosogatásnál, mosásnál és takarításnál pedig igyekezzünk természetes készítményeket használni, amelyek nem tartalmaznak illatanyagot, mesterséges színezéket, parabént vagy alkoholt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra