Időről időre visszatérhet a herpesz
Világszerte a herpesz az egyik legelterjedtebb vírus. Két típusa közül az egyik tipikusan az ajkakat támadja meg, bár az arc más területeire is átvándorolhat. A fertőzés nem gyógyítható, egy életen át elkíséri hordozóját, mindazonáltal gondokat csak aktív állapotában okoz. Ilyenkor először égő fájdalom, érzészavarok és viszketés jelentkezik az érintett területen, amit fájdalmas bőrpír és hólyagokkal borított duzzanat megjelenése követ.
Az immunrendszer folyamatosan küzd a kórokozók ellen, így a hólyagocskák pár nap után felszakadnak, helyükön gennyes fekélyek maradnak. A betegség végül 7-10 nap alatt nyomtalanul elmúlik, a vírus pedig lappangó állapotba kerül.
A fertőzés bőrkontaktussal vagy testnedvekkel való érintkezés útján jut a szervezetbe, gyakran törülköző, borotva vagy evőeszközök közös használata is elegendőnek bizonyulhat. Bár megfelelő odafigyeléssel megkísérelhető a megelőzés, valójában a felnőtt lakosságon belül 90 százalék a hordozók aránya. Szerencsére az ajakherpesz - a kellemetlenségeket leszámítva - alapjában véve ártalmatlan betegség. A kialakuló hólyagok gyógyulási folyamata specifikus gyógykészítmények alkalmazásával felgyorsítható, az azonban fontos, hogy nem szabad ezeket feltépni, felsérteni, a bennük található váladék ugyanis rendkívül fertőző.
Gennykeltő baktériumok támadása
Angulus infectiosus oris, avagy közismertebb nevén kipállás . A beteg bőre a szájzugban berepedezik, pörk képződik, majd hosszabb időn keresztül képtelen begyógyulni. A problémáért gyakran a Streptococcus pyogenes nevű baktérium által okozott fertőzés a felelős, amely akár egy mosatlan pohárról is elkapható, amennyiben azt korábban egy fertőzött személy használta. Öröm az ürömben, hogy könnyen kezelhető, antibiotikum tartalmú kenőcs révén már két nap alatt búcsút lehet inteni a kellemetlenségnek.
Bőrgyulladás okozta kiszáradás
Az atópiás dermatitisz krónikusan fennálló bőrgyulladás, amely bőrszárazsággal, gyulladással, intenzív viszketéssel és gyakori fellángolásokkal jár együtt. Jelentkezésében külső környezeti tényezők és a stressz játszik szerepet. A csecsemők és a gyermekek leggyakoribb bőrgyógyászati megbetegedése, Magyarországi a 19 év alatti korosztály több mint 17 százaléka érintett benne.
A csecsemőkori bőrjelenségek általában az arcon jelentkeznek viszkető, hámló, illetve nedvedző vörös foltok formájában. A bőrszárazság és a viszketés állandó panaszai a betegségnek. Kisdedkortól a tünetek egyre inkább a hajlatokban, így a térd- és könyökhajlatban, illetve a nyakon jelennek meg, de az arcbőr és a szemhéjak vörössége és hámlása is gyakori tünet.
A betegség kezelése igen összetett eljárás, ezért orvosi segítséget igényel.
Vészjósló fekélyek
A világon mintegy 12 millió ember szenved vérbajban . Ez egy nemi úton terjedő fertőzés, amit a Treponema pallidum nevű baktérium okoz, amely sérült bőrön vagy nyálkahártyán keresztül tud behatolni a szervezetbe. A betegség három fázisban zajlik le, ezek közül az első néhány héttel a megfertőződést követően mutatkozik meg. Jellegzetes tünetei közé tartoznak egyebek mellett a szabályos szélű, ovális alakú megkeményedett fekélyek, amelyek a fertőzés kapujánál, azaz a nemi szerveken, a végbélen vagy a szájon jönnek ki.
A kezelésre a betegség valamennyi stádiumában injekció formájában adott kristályos penicillint használnak. A megfelelően kezelt első és második stádiumú szifilisz tökéletesen gyógyítható. Ahhoz azonban, hogy a fertőzés elkerülhető legyen, csak a megbízható monogám kapcsolat a legbiztosabb út. Védelmet ugyanis még az óvszer is csak limitált mértékben nyújt.