Legtöbbször talpon, ujjakon és a kézháton jelentkezhetnek a vírusos szemölcs tünetei, de előfordulhatnak az arcon és a térden is. Leggyakrabban a humán papilloma vírus (HPV) nevű kórokozó felelős a kialakulásáért, amely a bőr sejtjeit fertőzi meg, illetve a nyálkahártyát is megbetegíti. A HPV nem is konkrétan egyetlen kórokozót, hanem vírusok egész családját jelöli, közel 130 típust azonosítottak idáig, a legtöbbje ráadásul rendkívül gyakori. Rendellenes sejtosztódást, sejtburjánzást okozhat a szervezet laphám-felületein, a kezeken, lábakon, a hangszalagon, a szájüregben és a nemi szerveken.
Öltözőkben, zuhanyzókban gyakori
Mivel a vírus ennyire gyakori, a szemölcsöt könnyű "összeszedni" - nedves helyeken, uszodában, edzőtermek zuhanyzóiban, közös törölköző és papucs használatával fertőz, de akár egy kézfogással is átadható. Elsősorban az iskoláskorú gyermekek a veszélyeztetettek, hiszen ők várt közösségben töltik idejük nagy részét, sok használati tárgyat adnak át egymásnak, és közös zuhanyzókat, fürdőszobákat használnak, melynek nedves közege melegágya a vírus terjedésének.
Az utóbbi években egyre több beteg fordul talpi szemölccsel az orvoshoz, amely elsősorban a közös fürdők népszerűsödése váltott ki - az uszodákban, edzőtermekben a mosdók rendszeres tisztán tartása mellett sem lehet teljesen kivédeni a vírus terjedését. Mivel a fertőzések lappangási ideje hosszú - általában 4 héttől 8 hónapig terjed - ezért a vírushordozó tudtán kívül is számos helyre eljuttatja a kórokozót. Nem csak emberről emberre terjedhet a HPV, de állat is szállíthatja azt.
A közönséges szemölcs (verruca vulgaris) legtöbbször az ujjakon, végtagokon jelentkezik, az immunrendszer gyengülésével nagyobb számban is megjelenhet az érintett testrészen. A talpon kialakuló verruca vulgaris fájdalmat okoz járás közben, míg az arcon kialakuló szemölcs a borotválkozás miatt válhat kiterjedtté. Ritkább esetben a körömágyban is keletkezhet, ilyenkor deformálódik és elszíneződik a köröm. A condyloma acuminatum szexuális úton terjed, és a férfi és női nemi szerveken, a húgycső és végbélnyílás körül jelenik meg.