Az emberek többségének bőrén átlagosan 10-40 anyajegy található. Ezek egyes esetekben esztétikailag zavaróak lehetnek, éppen ezért néhány embernek jó ötletnek tűnhet, ha orvosi segítség nélkül próbálják meg eltávolítani a kényelmetlennek ítélt képletet. Bár az interneten több házi módszerről is olvashatjuk, hogy biztonságos, azért ajánlott kételkedni ebben. Mi tekinthető biztonságos anyajegy-eltávolításnak? A kérdésre Dr. Pánczél Gitta , az Anyajegyszűrő Központ bőrgyógyásza válaszol.
Veszélyes házi módszerek
Az interneten több "bevált" szerről is olvashatunk, amelyet anyajegy vagy szemölcs eltávolításra, illetve a pigmentfoltok halványításra ajánlanak. Sokan biztos módszernek vélik például a fokhagymát, az oregánóolajat, a ricinusolajjal kevert mosószódát, a citromlevet, a teafa- és lenmagolajat, a banánhéjat és hidrogén-peroxidot is. Ezekről a házi eltávolító módszerekről azonban tudni kell, hogy az anyajegy eltávolításra egyáltalán nem alkalmasak, és még a jóindulatú szemölcsök kezelése esetén sem hoznak 100 százalékos sikert.
Az viszont csak a kisebb probléma, hogy ezek a módszerek hatástalanok. A nagyobb baj az, hogy a házi praktikák egyes esetekben kifejezetten veszélyesek is lehetnek. Éppen ezért az anyajegyeket, festékfoltokat és bizonytalan eredetű bőrelváltozásokat mindig bőrgyógyásszal ellenőriztessük, hogy kiderüljön, áll-e kóros elváltozás a jelenség háttérben. A szakember ráadásul hatékony és biztonságos módszerrel el is tudja távolítani a bőrképletet. Aki pedig mégis kipróbál valamiféle otthoni módszert és kellemetlen reakciókat - például pirosságot, duzzanatot, viszketést vagy más gyanús tünetet - tapasztal, mindenképpen forduljon bőrgyógyászhoz!
A kimetszés a legbiztonságosabb
A fagyasztás, az égetés és a lézer a vírusos szemölcsök, a futószemölcsök vagy az időskori hámszemölcsök kezelésére alkalmas. Az anyajegyek eltávolítására azonban a kimetszés az egyetlen, szakmailag is elfogadott módszer. Így ugyanis pontosan követni lehet az anyajegy vonalát és nem roncsolódik az anyajegy szövete, így nem okoz rosszindulatú elfajulást sem - mondja a bőrgyógyász. A beavatkozás után az eltávolított bőrszövetből szövettani vizsgálat is készül, amelynek eredményével - rosszindulatú elváltozás esetén - meghatározható a további kezelés.
Az anyajegy kimetszése helyi érzéstelenítéssel történik, és a beavatkozás nagyjából fél órát vesz igénybe. Az érzéstelenítést követően az anyajegyet szikével kimetszik a bőrből, majd a sebet összevarrják. A sebre steril kötés kerül, a varratszedésre pedig testtájtól függően egy-három hét múlva kerül sor.