Az ekcéma kialakulásának okai

A gyermekkorban előforduló, öröklődő ekcéma, azaz az atópiás dermatitisz minden ötödik gyereket érint Magyarországon. Egy friss kutatás szerint a filaggrin nevű fehérje okozhatja a betegség kialakulását a gyereknél.

Körmendy Miklós, a Szent Imre Kórház vezető főorvosa hétfőn az M1 csatornán beszélt a betegség kialakulásáról. Elmondta, hogy az ekcéma gyűjtőfogalom a nem fertőző bőrgyulladásokra, amelyeket irritáló anyagok is kiválthatnak.

Az atópiás dermatitisz minden ötödik gyereket érint Magyarországon
Azatópiás dermatitiszminden ötödik gyereket érint Magyarországon

Beszámolt arról az új kutatásról is, amelyet nemrég a Newcastle University kutatói végeztek: a tudósok arra jöttek rá, hogy a filaggrin nevű fehérje "meghibásodása" okozhatja, hogy a bőrszárazság ellen védő réteg nem működik megfelelően. Körmendy hozzátette, hogy a felfedezés előrelépést jelenthet a terápiában, ugyanis felmerülhet a fehérje helyettesítésének lehetősége is.

Mi is az atópiás dermatitisz?

Az atópiás dermatitisz veleszületett hajlamon alapuló, krónikusan fennálló bőrgyulladás, amely intenzív viszketéssel, gyulladással és bőrszárazsággal, valamint gyakori fellángolásokkal jár együtt. A betegség jelentkezését külső tényezők (például klíma, ruházat, allergének, irritánsok) és a stressz egyaránt befolyásolhatja. A tünetek nemcsak fizikai kellemetlenséget okoznak, hanem a beteg életminőségét is rontják: az esztétikai problémák következtében beilleszkedési zavarokat és pszichés megterhelést is jelentenek.

Az atópiás dermatitisz a csecsemők és a gyermekek leggyakoribb bőrgyógyászati megbetegedése: míg a lakosság 5-10 százaléka hajlamos rá, addig az 5 év alatti gyermekek 10-15%-a érintett.

Magyarországon a legutóbbi felmérések szerint a 19 év alatti korosztály 17, 3 százaléka érintett.

Az atópiás dermatitisz megelőzéséről, valamint a már kialakult betegség kezeléséről részletes információkat itt kaphat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +5 °C

Az éjszaka képződött köd, illetve rétegfelhőzet kiterjedése fokozatosan csökken, legtovább az északkeleti határnál marad meg. Másutt fátyolfelhős idő várható, de észak felől csökken annak is a mennyisége. Legfeljebb ködszitálás fordulhat elő a ködös területeken. A délnyugati, nyugati szél időnként megélénkül. A hőmérséklet kora délután 13 és 20, késő este 6 és 13 fok között alakul. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, fronthatás egyelőre nem érvényesül, így a frontérzékenyek is nyugodt, panaszmentes napra készülhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra