Körmendy Miklós, a Szent Imre Kórház vezető főorvosa hétfőn az M1 csatornán beszélt a betegség kialakulásáról. Elmondta, hogy az ekcéma gyűjtőfogalom a nem fertőző bőrgyulladásokra, amelyeket irritáló anyagok is kiválthatnak.
Beszámolt arról az új kutatásról is, amelyet nemrég a Newcastle University kutatói végeztek: a tudósok arra jöttek rá, hogy a filaggrin nevű fehérje "meghibásodása" okozhatja, hogy a bőrszárazság ellen védő réteg nem működik megfelelően. Körmendy hozzátette, hogy a felfedezés előrelépést jelenthet a terápiában, ugyanis felmerülhet a fehérje helyettesítésének lehetősége is.
Mi is az atópiás dermatitisz?
Az atópiás dermatitisz veleszületett hajlamon alapuló, krónikusan fennálló bőrgyulladás, amely intenzív viszketéssel, gyulladással és bőrszárazsággal, valamint gyakori fellángolásokkal jár együtt. A betegség jelentkezését külső tényezők (például klíma, ruházat, allergének, irritánsok) és a stressz egyaránt befolyásolhatja. A tünetek nemcsak fizikai kellemetlenséget okoznak, hanem a beteg életminőségét is rontják: az esztétikai problémák következtében beilleszkedési zavarokat és pszichés megterhelést is jelentenek.
Az atópiás dermatitisz a csecsemők és a gyermekek leggyakoribb bőrgyógyászati megbetegedése: míg a lakosság 5-10 százaléka hajlamos rá, addig az 5 év alatti gyermekek 10-15%-a érintett.
Magyarországon a legutóbbi felmérések szerint a 19 év alatti korosztály 17, 3 százaléka érintett.