Száraz, durva, érdes, feszülő bőr, amely pikkelyessé válhat, és olykor hámlik is. Mindannyian tapasztaljuk időnként, hogy kiszárad a bőrünk, de idős korban szinte általános problémát jelent. Az idő múlásával ugyanis a bőr védtelenebbé válik a külső hatások ellen, anyagcseréje folyamatosan lassul, veszít rugalmasságából. A xerózist gyakran kellemetlen viszketés kíséri, a bőr kirepedezik, ráncok jelennek meg rajta, amelyek sokasodnak, mélyülnek. A hámlás a lábszárakon a leggyakoribb. A száraz bőr dörzsölése vagy vakarása bőrfertőzéshez és hegesedéshez vezethet.
Lassul a bőr anyagcseréje
A fiatal bőr még puha és rugalmas, ezt magas víztartalmának köszönheti. Hogy ne száradjon ki, a bőr felszíni rétegének faggyúja védi, amely gátolja a párolgást, és benntartja a nedvességet a mélyebb rétegekben. Amikor a faggyútermelés valami okból csökken, például az öregedés hatására, a bőr szárazzá válik.
25 éves kor felett a bőr anyagcseréje lassul, a bőr öregedni kezd. A száraz bőr különösen középkorúaknál és időseknél okoz gondot. A hideg, a fűtés, a napsugárzás, a gyakori mosakodás ráadásul a bőrfelszín faggyúrétegét károsítja, még inkább vízhiányossá téve a bőrt.
Nemcsak a környezeti hatások befolyásolják a bőr öregedésének sebességét, genetikai hajlamtól és etnikai hovatartozástól is függ. A hormonális változások is hatnak rá, a menopauza kezdetekor az ösztrogénszint csökkenése is okozhat bőrszárazságot. Mögöttes betegségek is gyorsíthatják a folyamatot, például a cukorbetegség.
Létezik a bőrszárazságnak egy nagyon súlyos fajtája, ezt ichtiózisnak nevezik. Sokféle betegség állhat a háttérben, lehet genetikai eredetű, de kísérhet pajzsmirigy-alulműködést , limfómát vagy szarkoidózist .
Őrizzük meg bőrünk hidratáltságát
A száraz bőr kezelésének lényege az, hogy a bőr nedvességtartalmát megőrizzük. A faggyúréteg védelmében érdemes ritkábban fürdeni, és inkább zuhanyozni. Mindenképpen kíméletes ápolószereket vásároljunk. A bőr hámlása esetén a szalicilsavat, tejsavat vagy ureát tartalmazó oldatok vagy krémek javíthatnak a bőr állapotán.
Érdemes figyelni arra is, hogy lehetőleg kerüljük a szélsőséges időjárási körülményeket. A nagyon meleg, a nagyon hideg és a száraz levegő rossz hatással van a bőrre. Ne fűtsük túl a lakást, párologtassunk, és vigyázzunk a nagy hőmérsékletingadozással (például ne üljünk a kályha mellé, ha épp a kemény mínuszokból jöttünk be.)
Az UV-sugárzás ellen védekezzünk, a legmelegebb órákban ne tartózkodjunk a napon, és laza, jól szellőző ruhát vegyünk magunkra. Száraz bőrre kifejlesztett napozószert használjunk, magas UV-védelemmel.
A megfelelő táplálkozással is sokat tehetünk bőrünk egészségéért. A zöldségek-gyümölcsök segítik az immunrendszer működését, a változatos táplálkozás, a megfelelő tápanyagok lassítják az öregedés folyamatát. A rendszeres folyadékpótlás alapvetően fontos a bőr kiszáradásának megelőzésében.