Dezodort vagy izzadásgátlót használsz? Mutatjuk, melyik mire jó

Nem mindegy, melyiket használod és milyen gyakran.

Bár a dezodor és az izzadásgátló is segíthet a testszag elfedésében, ezt más-más módon érik el – írja az IFL Science.

izzadásgátló, dezodor, illat, izzad, izzadás
Ha sportolsz vagy nagyon meleg van, akkor izzadásgátlót érdemes bevetni. Fotó: Getty Images

Ez a különbség

A dezodor nem állítja meg az izzadást, mindössze semlegesíti a bőrön lévő kártékony baktériumokat, vagy legalábbis elfedi az általuk okozott szagokat. Az izzadásért felelős verejtékmirigyek a pubertáskor aktiválódnak és a közhiedelemmel ellentétben az ezek által termelt izzadság valójában szagtalan. Tartalmaz azonban zsírokat és fehérjéket, amik a bőrön élő baktériumoknak igazi ínyencségnek számítanak. Miután elfogyasztották, kellemetlen szagú mellékterméket állítanak ezekből elő. A dezodorok olyan összetevőkkel segítenek ezt megelőzni, amelyek semlegesítik a vegyületeket, vagy egyenesen elpusztítják a baktériumokat.

Minden ötvenedik ember olyan mutáns génvariánst hordoz, amelynek köszönhetően nincs testszaguk. Erről itt írtunk korábban. 

A dezodorral ellentétben az izzadásgátlókat úgy tervezték, hogy csökkentse vagy átmenetileg megszüntesse az izzadást. Alumínium alapú vegyületeket tartalmaznak, amelyek a bőrre felhordva gélszerű dugót képeznek a pórus felett, ez pedig megakadályozza az izzadság távozását. Mivel azonban a gél idővel lebomlik, ezért az izzadásgátlókat újra és újra alkalmazni kell, ha továbbra sem akarsz izzadni. Bár az izzadásgátlók önmagukban is alkalmazhatók, gyakran dezodorral együtt használják őket.

Tényleg rákot okoz?

Gyakran kering az az elképzelés, hogy a dezodorok és izzadásgátlók rákot okoznak, ez azonban továbbra sem bizonyított. Ennek ellenére az emberek egy részénél mégis okozhat problémát. Vannak ugyanis, akikből ezek a termékek allergiás reakciókat váltanak ki. Ráadásul vannak olyan  bőrbetegségek, amelyek érintettjeinek orvosuk azt tanácsolhatja, hogy kerüljenek bizonyos összetevőket.

Azokon a napokon, amikor fizikailag nem vagy különösebben aktív, illetve nincs nagyon meleg, elég lehet egy dezodor, ezek hatása általában körülbelül 8 órán át tart. Ha viszont sportolsz és/vagy hőség is van, akkor izzadásgátlót érdemes bevetni, ami 24-72 órán át is hatásos lehet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +10 °C

Az északkeleti tájakon zavartalanul napos idő várható, de máshol is sok napsütés valószínű kevés fátyol-, hazánk délnyugati, nyugati felén gomolyfelhőkkel is. Ez utóbbiakból délután néhol zápor sem kizárt. A keleti, északkeleti szél ismét több helyen megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Most napokig nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra