Bár a dezodor és az izzadásgátló is segíthet a testszag elfedésében, ezt más-más módon érik el – írja az IFL Science.
Ez a különbség
A dezodor nem állítja meg az izzadást, mindössze semlegesíti a bőrön lévő kártékony baktériumokat, vagy legalábbis elfedi az általuk okozott szagokat. Az izzadásért felelős verejtékmirigyek a pubertáskor aktiválódnak és a közhiedelemmel ellentétben az ezek által termelt izzadság valójában szagtalan. Tartalmaz azonban zsírokat és fehérjéket, amik a bőrön élő baktériumoknak igazi ínyencségnek számítanak. Miután elfogyasztották, kellemetlen szagú mellékterméket állítanak ezekből elő. A dezodorok olyan összetevőkkel segítenek ezt megelőzni, amelyek semlegesítik a vegyületeket, vagy egyenesen elpusztítják a baktériumokat.
A dezodorral ellentétben az izzadásgátlókat úgy tervezték, hogy csökkentse vagy átmenetileg megszüntesse az izzadást. Alumínium alapú vegyületeket tartalmaznak, amelyek a bőrre felhordva gélszerű dugót képeznek a pórus felett, ez pedig megakadályozza az izzadság távozását. Mivel azonban a gél idővel lebomlik, ezért az izzadásgátlókat újra és újra alkalmazni kell, ha továbbra sem akarsz izzadni. Bár az izzadásgátlók önmagukban is alkalmazhatók, gyakran dezodorral együtt használják őket.
Tényleg rákot okoz?
Gyakran kering az az elképzelés, hogy a dezodorok és izzadásgátlók rákot okoznak, ez azonban továbbra sem bizonyított. Ennek ellenére az emberek egy részénél mégis okozhat problémát. Vannak ugyanis, akikből ezek a termékek allergiás reakciókat váltanak ki. Ráadásul vannak olyan bőrbetegségek, amelyek érintettjeinek orvosuk azt tanácsolhatja, hogy kerüljenek bizonyos összetevőket.