A nem mindennapi betegleírás szerint egy kínai férfi ekcémás tünetetekkel fordult orvoshoz. A csuklóján lévő éles fájdalomra és piros foltra panaszkodott. A tünetek alapján – a bőr felszíni gyulladása, bőrpír, duzzanat, nedvedzés, viszketés – az orvos ekcémát diagnosztizált, majd a szokásos kezelésnek megfelelően szteroidos krémet és szájon át szedhető antimisztaminokat írt fel – írta az esetről beszámoló IFL Science.
Mégsem ekcéma volt
A férfi tünetei azonban hónapok után sem enyhültek, így felkeresett egy másik intézményt, egy egyetemi szakrendelőt. Ott azonnal szövetmintát vettek tőle, és kimutatták, hogy a férfi bőre alatt a szivacsos lepke
hernyójának szőrszálakra vagy sörtékre emlékeztető szálai – szaknyelven szetái
– találhatóak. A szeták beágyazódtak a bőr alatti mélyrétegekbe, vagyis körülöttük fehérjével körülzárt burkok, göbök képződtek, és ezek okozták az ekcémára jellemző bőrgyulladást.
A páciens a diagnózis ismeretében már könnyen visszaemlékezett és meg is erősítette a kórismét: öt hónappal korábban felmászott a kertjében lévő almafára, ahonnan hernyó-kolóniákat távolított el. Mivel puszta kézzel nyúlt a hernyókhoz, néhány szeta bejutott a bőrébe valószínűleg az apróbb bőrsérüléseken keresztül, és betokosodva irritációt okozott.
A szivacsos molyhernyók érintésre súlyos allergiás reakciót váltanak ki a bőrön. Arról azonban eddig nem lehetett tudni, hogy a bőr alá bejutva gyulladásos folyamatokat indítsanak be. A kínai férfi végül többhetes, célzott szteroidos injekció-kúrát kapott, és teljesen meggyógyult.