Fontos lépések a bőrrák megelőzéséért

A melanoma a bőr pigmenttermelő sejtjeiből kiinduló, rosszindulatú daganatos betegség, amely rövid időn belül is igen súlyossá válhat. Egy kis odafigyeléssel azonban sokat tehetünk a veszély csökkentéséért, illetve azért is, hogy időben felismerjük a bajt, amikor az még különösebb nehézségek nélkül orvosolható.

Az elmúlt évtizedben megduplázódott a rosszindulatú bőrdaganatok előfordulásának gyakorisága. A bőrrák legveszélyesebb formája a melanoma, amelyből Magyarországon évente mintegy 2300 esetet diagnosztizálnak. Ez a ráktípus akár néhány hónap leforgása alatt is drasztikus növekedésen mehet keresztül és számos veszélyes áttétet képezhet. A bőrrák kockázatát fokozó tényezők közé tarozik az időskor, a világos vagy könnyen leégő bőr, a gyakori leégés, a szoláriumozás, a sok anyajegy, a korábbi bőrrák, a családi előzmények (melanomát vagy más bőrrákot érintően), az immunhiányos állapot, valamint a rákterápia részeként kapott sugárkezelés.

A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) közösségi oldalán megosztott ismertető szerint azonban 5 nagyon fontos lépést is megtehetünk annak érdekében, hogy megelőzzük a bőrrákot, illetve csökkentsük a melanoma kialakulásának kockázatát. Az alábbiakban ezeket részletezzük.

1. Húzódjunk árnyékba

Az erős UV-sugárzás miatt 10 és 16 óra között fokozott óvatosság szükséges, ha az utcára mennénk. 11 és 15 óra között azonban semmiképpen se tartózkodjunk a tűző napon, mert néhány perc is elég lehet ahhoz, hogy leégjünk.

2. Használjunk fényvédő krémeket

A leégés – és a bőrrák kockázatának fokozódása – ellen mindig kenjünk a bőrünkre fényvédőt, mielőtt kimennénk a szabadba. (De akkor sem árt benaptejezni magunkat, ha otthon, az ablak mellett dolgozunk.)

A fényvédelem már gyermekkorban is fontos. Fotó: Getty Images
A fényvédelem már gyermekkorban is fontos. Fotó: Getty Images

3. Ne bízzuk a teljes védelmet a naptejre

Tartsuk észben, hogy a fényvédő krémek – bár elengedhetetlen kellékei a bőrkárosodások megelőzésének – nem nyújtanak teljes körű védelmet. Szemünket és környékét napszemüveggel, fejbőrünket, arcunkat és nyakunkat széles karimájú kalappal, a ruha alatti testfelületeket pedig világos színű, lenge, jól szellőző anyagú darabokkal óvhatjuk pluszban. Ha pedig eddig a szoláriumozás hívei voltunk, inkább szokjunk le róla, mert semmivel sem biztonságosabb, mint a természetes napfény.

4. Rendszeresen járjunk szűrésre

A melanoma kialakulása megelőzhető, a már meglévő kóros elváltozás pedig időben felfedezhető és kezelhető, ha rendszeresen eljárunk anyajegyszűrésre. Az ajánlások szerint évente legalább egyszer keressünk fel egy bőrgyógyászt.

A férfiak jellemzően ritkábban járnak bőrgyógyászhoz, ezáltal bőrrákszűrésre is, mint a nők. Ennek egyik oka az lehet, hogy nincsenek tisztában a kockázatokkal, a rendszeres vizsgálatok előnyeivel, illetve azzal sem, hogy mi történik egy-egy ilyen orvosi ellenőrzés alatt. Mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat a bőrrákszűrésről .

5. Ne vegyük félvállról az önellenőrzést

Havonta egyszer vegyük szemügyre anyajegyeinket, illetve alaposan nézzük át a teljes bőrfelületet – a fejbőrt, az ágyékot és a talpakat is –, új foltok vagy furcsa elváltozások után kutatva. A nehezen látható helyek ellenőrzéséhez kérjük párunk, családtagunk, orvosunk vagy fodrászunk/kozmetikusunk segítségét.

Mikor forduljunk mindenképpen bőrgyógyászhoz?

Gyanúra adhat okot, és mielőbbi bőrgyógyászati vizsgálatot tesz indokolttá, ha:

  • megváltozott egy anyajegyünk színe, mérete, alakja vagy kiterjedése;
  • vérezni kezdett egy anyajegyünk, egyértelmű ok (elvakarás, kidörzsölés, sérülés) nélkül;
  • vagy erőteljes viszketést érzünk valamely anyajegyünk felületén vagy a körül.

Ha szakemberhez fordulunk, érdemes megemlíteni neki azt is, ha a közelmúltban új anyajegyünk jelent meg. Azonban összességében nemcsak a melanoma, hanem az összes többi bőrráktípus megelőzése érdekében javasolt odafigyelnünk bőrünk elváltozásaira. Ilyen alapon gyanúra adhat okot egy nem múló, rózsaszín, pikkelyes, viszkető folt, egy nem gyógyuló seb vagy fekély, valamint a csomók, dudorok megjelenése is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +5 °C

Az éjszaka képződött köd, illetve rétegfelhőzet kiterjedése fokozatosan csökken, legtovább az északkeleti határnál marad meg. Másutt fátyolfelhős idő várható, de észak felől csökken annak is a mennyisége. Legfeljebb ködszitálás fordulhat elő a ködös területeken. A délnyugati, nyugati szél időnként megélénkül. A hőmérséklet kora délután 13 és 20, késő este 6 és 13 fok között alakul. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, fronthatás egyelőre nem érvényesül, így a frontérzékenyek is nyugodt, panaszmentes napra készülhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra