Az elmúlt évtizedben megduplázódott a rosszindulatú bőrdaganatok előfordulásának gyakorisága. A bőrrák legveszélyesebb formája a melanoma, amelyből Magyarországon évente mintegy 2300 esetet diagnosztizálnak. Ez a ráktípus akár néhány hónap leforgása alatt is drasztikus növekedésen mehet keresztül és számos veszélyes áttétet képezhet. A bőrrák kockázatát fokozó tényezők közé tarozik az időskor, a világos vagy könnyen leégő bőr, a gyakori leégés, a szoláriumozás, a sok anyajegy, a korábbi bőrrák, a családi előzmények (melanomát vagy más bőrrákot érintően), az immunhiányos állapot, valamint a rákterápia részeként kapott sugárkezelés.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) közösségi oldalán megosztott ismertető szerint azonban 5 nagyon fontos lépést is megtehetünk annak érdekében, hogy megelőzzük a bőrrákot, illetve csökkentsük a melanoma kialakulásának kockázatát. Az alábbiakban ezeket részletezzük.
1. Húzódjunk árnyékba
Az erős UV-sugárzás miatt 10 és 16 óra között fokozott óvatosság szükséges, ha az utcára mennénk. 11 és 15 óra között azonban semmiképpen se tartózkodjunk a tűző napon, mert néhány perc is elég lehet ahhoz, hogy leégjünk.
2. Használjunk fényvédő krémeket
A leégés – és a bőrrák kockázatának fokozódása – ellen mindig kenjünk a bőrünkre fényvédőt, mielőtt kimennénk a szabadba. (De akkor sem árt benaptejezni magunkat, ha otthon, az ablak mellett dolgozunk.)
3. Ne bízzuk a teljes védelmet a naptejre
Tartsuk észben, hogy a fényvédő krémek – bár elengedhetetlen kellékei a bőrkárosodások megelőzésének – nem nyújtanak teljes körű védelmet. Szemünket és környékét napszemüveggel, fejbőrünket, arcunkat és nyakunkat széles karimájú kalappal, a ruha alatti testfelületeket pedig világos színű, lenge, jól szellőző anyagú darabokkal óvhatjuk pluszban. Ha pedig eddig a szoláriumozás hívei voltunk, inkább szokjunk le róla, mert semmivel sem biztonságosabb, mint a természetes napfény.
4. Rendszeresen járjunk szűrésre
A melanoma kialakulása megelőzhető, a már meglévő kóros elváltozás pedig időben felfedezhető és kezelhető, ha rendszeresen eljárunk anyajegyszűrésre. Az ajánlások szerint évente legalább egyszer keressünk fel egy bőrgyógyászt.
5. Ne vegyük félvállról az önellenőrzést
Havonta egyszer vegyük szemügyre anyajegyeinket, illetve alaposan nézzük át a teljes bőrfelületet – a fejbőrt, az ágyékot és a talpakat is –, új foltok vagy furcsa elváltozások után kutatva. A nehezen látható helyek ellenőrzéséhez kérjük párunk, családtagunk, orvosunk vagy fodrászunk/kozmetikusunk segítségét.
Mikor forduljunk mindenképpen bőrgyógyászhoz?
Gyanúra adhat okot, és mielőbbi bőrgyógyászati vizsgálatot tesz indokolttá, ha:
- megváltozott egy anyajegyünk színe, mérete, alakja vagy kiterjedése;
- vérezni kezdett egy anyajegyünk, egyértelmű ok (elvakarás, kidörzsölés, sérülés) nélkül;
- vagy erőteljes viszketést érzünk valamely anyajegyünk felületén vagy a körül.
Ha szakemberhez fordulunk, érdemes megemlíteni neki azt is, ha a közelmúltban új anyajegyünk jelent meg. Azonban összességében nemcsak a melanoma, hanem az összes többi bőrráktípus megelőzése érdekében javasolt odafigyelnünk bőrünk elváltozásaira. Ilyen alapon gyanúra adhat okot egy nem múló, rózsaszín, pikkelyes, viszkető folt, egy nem gyógyuló seb vagy fekély, valamint a csomók, dudorok megjelenése is.