A közönséges szemölcs meglehetősen gyakori bőrprobléma, különösen tavasszal, amikor a legyengült szervezetünket könnyebben támadják meg a kórokozók. A szemölcsöt a humán papillóma vírus (HPV) okozza, mely mikroszkopikus sérüléseken keresztül képes behatolni a hámsejtbe.
Kezelés hiányában évekig megmarad
A tipikus szemölcs kerek vagy félgömb alakú, halványsárga vagy durva felülete miatt szürkés, érdes, pontozott felszínű göb, amely nem viszket, nem okoz gyulladást, és csak akkor fáj, ha megsérül (például bereped). A szemölcsök kezelés nélkül évekig megmaradhatnak, az esetek mintegy felében azonban nyom nélkül, spontán eltűnnek, átlagosan 18 hónapon belül.
A szemölcs általában nem jelent komoly egészségügyi problémát, csak kellemetlenséget, esetleg esztétikailag zavaró lehet, de még akkor is javasolt kezelni vagy kezeltetni, ha nem okoz fájdalmat. Erre azért van szükség, mert a szemölcsök fertőznek, és közvetlen érintkezéssel is könnyen továbbterjed a vírus - akár a test egyéb részeire, akár másokra. Minél hamarabb kezdik kezelni a szemölcsöt, annál könnyebb eltávolítani!
Otthoni kezelés
Az otthoni kezeléshez számos recept nélkül beszerezhető készítmény, ecsetelő, csepp vagy zselé kapható: ezek egyik fő hatóanyaga a szalicilsav , mely felbontja az elhalt hámsejteket, illetve a szemölcsöt magát alkotó proteineket. Az ecsetelők, gélek általában több hetes kezeléssel szabadítanak meg a nem kívánt bőrnövedékektől. Ecsetelés után a szemölcs elhalt, felső részét naponta kíméletesen el kell távolítani, csak erre a célra szánt, fertőtlenített eszközök (olló, reszelő) segítségével.
Hagyományos természetes gyógymód a szemölcs kezelésére a vérehulló fecskefű nedvének alkalmazása: a növény szárából kinyerhető sárga nedv segítségével, rendszeres kenegetéssel (naponta többször) és kitartással az apróbb szemölcsök eltüntethetők.
A vérehulló fecskefű jó gyógymód a szemölcs kezelésére
Ilyenkor érdemes szakemberhez fordulni
Amennyiben nem egyértelmű, hogy a bőrön látható elváltozás valóban vírusos szemölcs-e, kezelés előtt érdemes szakemberhez fordulni, hiszen az otthoni kezeléssel tovább növeljük a fertőzés veszélyét, illetve a nem megfelelően alkalmazott készítmény nehezen gyógyuló sérüléseket is okozhat, például a cukorbetegeknél .
Ha a szemölcs viszket, fájdalom vagy vérzés társul mellé, esetleg olyan helyre nőtt, hogy kockázatos lehet bolti készítménnyel, felügyelet nélkül kezelni, szintén keressük fel a bőrgyógyászt! Mivel a szemölcs vírusos eredetű betegség, az eltávolítása, kiirtása egyáltalán nem jelenti azt, hogy ne térhetne vissza!