Így kezeljük a leégett fejbőrt

Bár a napfénynek az egyik leginkább kitett terület, mégis a legtöbb alkalommal kimarad a szórásból, ha fényvédelemről van szó - pedig a fejbőrünket is ugyanúgy óvni kellene a káros sugaraktól, mert egy súlyosabb leégés után akár orvosi kezelésre is szükség lehet.

"A fejbőr még akkor is leéghet, ha valakinek sok és sűrű haja van" - erősítette meg Arielle Nagler, a NYU Langone Medical Center bőrgyógyásza. Hogy mit tehetünk, ha egy strandon töltött nap után az tapasztaljuk, hogy fejbőrünk ég, húzódik és kivörösödött?

Fontos a hidratálás, mert enyhíti a kellemetlen viszketést és egyéb tüneteket. Lefekvés előtt érdemes aloe vera géllel kezelni a leégett területet (a párnánkra pedig egy törölközőt teríteni). Reggel mossunk hajat langyos vízzel valamint alkohol -és parabénmentes, kímélő samponnal. Érdemes elkerülni minden olyan terméket, ami alkoholt tartalmaz, mert ezek szárítják a fejbőrt, a hámlást pedig még intenzívebbé teszik. Nem kívánatos összetevők még a hajápolási termékekben a kőolajszármazékok és a lidocain - előbbi felerősíti a hőhatásokat, utóbbi pedig irritál. A hajlakkot, hajzselét, szárazsampont és hajhabot is érdemes hanyagolni, míg a bőr meg nem nyugszik - a hajszárító használatát is jobb kerülni pár napig.

Tudta, hogy a bőrrák egyik fajtája férfiaknál a fejbőrön alakul ki leggyakrabban? Ennek oka, hogy ha a fejbőr kopasz, akkor a napsugárzás beesési szöge 90 fok körüli, tehát az érintett területet nagy dózisban éri ultraibolya sugárzás. A betegség nőket is érint, de náluk más bőrfelületek veszélyeztetettek. Olvassa el, mit kell tudni a laphámdaganatról!

A fejbőr akkor is leéghet, ha valakinek sok és sűrű haja van

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A fejbőr akkor is leéghet, ha valakinek sok és sűrű haja van

A legjobb persze a megelőzés : a tűző napon vagy viseljünk sapkát, kalapot, vagy ha ez nem megy, akkor minimum 30-as faktorszámú fényvédővel kezeljük rendszeresen (azaz nagyjából 2 óránként, ha izzadunk, vagy vízbe merülünk) a területet - első körben negyedórával azelőtt, hogy kimennénk a szabadba. Ha a leégés nagyon súlyos, kiütéses lesz a fejbőrünk és fáj, és napok után sem javul, esetleg belázasodunk, mindenképpen forduljunk orvoshoz, mert lehet, hogy bőrgyógyász segítségére lesz szükségünk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra