Mi a csalánkiütés?

Magyarországon minden ötödik ember megtapasztalja élete során, milyen kellemetlenségeket képes okozni az egyik leggyakoribb bőrgyógyászati probléma, a csalánkiütés. Szerencsére a legtöbb esetben néhány óra alatt elmúlnak a panaszok.

A tünetek igen egyszerűen összefoglalhatóak, hiszen csalánkiütés esetén jellegzetes, piros vagy fehér árnyalatú kiütések keletkeznek a bőrön, amik leginkább szúnyogcsípésre hajaznak, de nagyobb kiterjedésűek annál. Ezek - kínzó viszketést okozva - megjelenhetnek csupán egy adott területen, de akár az egész testen is.

A csalánkiütés, vagy más néven urticaria legtöbbször allergiás reakció hatására alakul ki, azonban például külső fizikai hatások is lehetnek a kiváltó okok. A probléma a hisztamin kiválasztódásában keresendő. A szervezet ugyanis ezekben a helyzetekben hiperérzékenyen reagál, fokozódik az erek átjárhatósága, ami ödémát okozhat a bőr középső rétegében, az irhában.

A csalánkiütés kínzó viszketést okoz a bőrön
A csalánkiütés kínzó viszketést okoz a bőrön

Egyes fertőzések melléktüneteként ugyancsak jelentkezhet csalánkiütés, sőt ebben a speciális esetben az emberről emberre való terjedés sem kizárt. Rendszerint ugyanakkor inkább gyógyszerek és ételek között kell keresni a probléma forrását.

Változatos okok a háttérben

Mindenképpen gyanús, ha a kiütések nem sokkal azt követően jelentkeznek, hogy új gyógykészítményt kezdtünk el használni. Az esetenként szedett fájdalomcsillapító, lázcsillapító, altató, nyugtató, a megfázás kapcsán használt torokfertőtlenítők, szopogató tabletták, orrspray-k egyaránt gyakran eredményezhetnek csalánkiütést.

Egyeseknél a hideg okoz gondokat , így az őszi-téli időszak során esetükben gyakran jelentkeznek a kiütések.

Szintén potenciális veszélyt jelent az ételintolerancia . Ennek hátterében főként mesterséges színezőanyagok, tartósítószerek és aromák állhatnak, sőt, akár friss gyümölcsökre, így eperre, málnára, déligyümölcsökre, kivire és ananászra is reagálhat ezen a kellemetlen módon a szervezetünk. Hisztamint tartalmazó élelmiszerek, mint például a halak, a húsfélék, a sajtok, a savanyú káposzta, a sonka, a kolbász, vagy éppen a borok szintén okozhatnak csalánkiütést a bélcsatorna egyes megbetegedései kapcsán.

Időről időre a stressz vagy más pszichés gondok ugyancsak megbújhatnak a bajok mögött, ahogy egyes belgyógyászati betegségek is.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Gyorsan múlnak a kínzó panaszok

Öröm az ürömben, hogy az urticaria legtöbbször néhány óra, esetleg néhány nap alatt elmúlik, így orvosi kezelést sem igényel. A legfontosabb a kiváltó okok megtalálása, majd azok kerülése. Adott esetben antihisztamin is bevethető a gyorsabb gyógyulás érdekében.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.