Miért jó a glicerin a bőrnek?

A víz és az illatanyag mellett a glicerin is a kozmetikumokban megtalálható leggyakoribb összetevők közé tartozik. De vajon miért ez az egyik legfontosabb alkotóeleme sok arc- és testápoló terméknek? Mutatjuk az okokat.

Már több tanulmány is bebizonyította, hogy a glicerin számos pozitív hatást gyakorolhat a bőrre – olvasható a HealthLine egyik cikkében. Az alábbikban bemutatjuk, mi is pontosan ez a vegyület, és miért érdemes hadba állítani a száraz és irritált bőr elleni harcban.

Mi az a glicerin?

A glicerin egy növényi olajokból vagy állati zsírokból származó, természetes vegyület. Alapjában véve egy átlátszó, színtelen, szagtalan, szirupszerű, édeskés ízű folyadékról van szó, a mindennapokban viszont jellemzően nem tisztán, hanem különböző bőrápoló termékekbe, szérumokba, krémekbe, kenőcsökbe keverve találkozunk vele.

Egy 2016-os tanulmány például egyenesen a leghatékonyabban hidratáló szernek nevezte. Segít ugyanis megőrizni a bőr legfelső rétegeinek nedvességtartalmát, mégpedig úgy, hogy a bőr mélyebb rétegeiből magához vonzza, majd megtartja a vizet. Ezáltal nemcsak hidratál, hanem megakadályozza a további vízvesztést is. Egyéb pozitív hatásai miatt pedig nagy segítség lehet az ekcémás panaszok és az allergiás eredetű bőrtünetek szteroidmentes enyhítésében is.

A GLICERIN MEGAKADÁLYOZZA A BŐR KISZÁRADÁSÁT. FOTÓ: GETTY IMAGES
A GLICERIN MEGAKADÁLYOZZA A BŐR KISZÁRADÁSÁT. FOTÓ: GETTY IMAGES

A bőrünk hálás lesz, ha ezzel kenjük

Ahogy fentebb már utaltunk rá, a glicerin legnagyobb ereje abban rejlik, hogy megakadályozza a bőr kiszáradását és hámlását azáltal, hogy megköti a vizet a felső bőrrétegekben. Azonban nem ez a gyártók egyetlen indoka arra, hogy glicerint tegyenek a bőrápoló termékeikbe.

Az Amerikai Bőrgyógyászati Akadémia (ADA) feljegyzései szerint például a hidratáláson kívül még az alábbi előnyökkel járhat a glicerin használata:

   javítja a bőr barrier funkcióját, vagyis védekezőképességét;

   csökkenti, illetve megelőzi a bőrirritációt, köztük a bőrpírt;

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

   nyugtatja a bőrt, így hatékonyan enyhítheti a viszketést;

   felgyorsítja a sebgyógyulás folyamatát, tehát kisebb sérülések kezelésében is eredményes;

   valamint látványos javulást hozhat a pikkelysömör – más néven pszoriázis – esetén is.

A pikkelysömör egy olyan, krónikus gyulladásos bőrbetegség, amelytől a bőrön vörös, megvastagodott, ezüstös pikkelyekben hámló foltok jelennek meg. Egyes szakérők ebben az esetben is a glicerinre esküsznek, ez az összetevő ugyanis elősegíti a bőrsejtek megfelelő működését, valamint a pszoriázist jelentősen súlyosbító kiszáradással is felveszi a harcot.

Mivel rengeteg arcápoló termék is tartalmaz glicerint, fontos kiemelni, ha ez az összetevő bármelyik bőrtípus esetén remek választás. Hidratálásra ugyanis még a zsíros, pattanásos bőrnek is szüksége van. A glicerin ráadásul az úgynevezett nem komedogén hatóanyagok közé tartozik, ami azt jelenti, hogy sem töti el a pórusokat. A megfelelő mennyiséggel kapcsolatban viszont mindenképpen ajánlott kikérni orvosunk véleményét.

A glicerin mindezek mellett nagyszerűen kombinálható más bőrápoló összetevőkkel is, a még tökéletesebb hatás érdekében. A pantenollal – vagyis a B5 provitaminjával – együtt például még hatékonyabban segíthetjük bőrünk hidratáltságának megőrzését, valamint a fokozhatjuk a sebgyógyulást. Ha pedig egy bőrápoló termék összetevői között böngészve a glicerin mellett a shea vajat vagy az olívaolajat olvassuk, akkor biztosra vehetjük, hogy az adott készítmény a bőr mélyebb rétegeinek hidratálásáról is gondoskodik.

A cikk a Bayer Hungária Kft. megrendelésére készült.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.