Ahogy öregszünk, úgy jelennek meg bőrünkön is az életkorunkat csalhatatlanul jelző változások: először az apró szarkalábak, nevetőráncok a külső szemzugokban, majd a mélyebb barázdák, homlokráncok. Huszonöt éves kor után, ahogy évről-évre csökken a bőr kollagéntermelése, úgy veszít szervezetünk első védelmi vonala a feszességéből, rugalmasságából. Negyven-ötven éves kor körül pedig már a legtöbb ember szembesülhet az arcán és kézfején (a nők a dekoltázsukon is) megjelenő időskori- vagy öregségi foltokkal.
Öregségi foltok: mi okozza őket?
Ezek az apró, elsötétedett, barnás foltok (lentigines seniles) azokon a területeken bukkannak fel, ahol az évek során a leggyakrabban érte erős UV-sugárzás a bőrt. Ennek hatására ugyanis annak legfelső rétegében, a hámban lévő pigmentszemcséket (melanin) előállító melanociták helyenként túl sok festékanyagot termelnek. Hiperpigmentáció lép fel: elszíneződik a bőr és létrejönnek az öregségi foltok. Noha ezek esztétikailag sokaknak gondot jelenthetnek, jóindulatú pigmentzavarról van szó, ami alapesetben nem veszélyezteti egészségünket.
Mit tehetünk az időskori foltok ellen?
Az öregségi foltok megjelenése természetes, kialakulásukban fontos szerepet játszik a genetikai örökség. Akinek a felmenői öregségi foltokkal küzdöttek, azoknál az idő múlásával nagyobb eséllyel alakulnak ki. Megjelenésüket megakadályozni nem lehet, késleltetni viszont igen. Ennek legfontosabb alapja a fiatal korban elkezdett bőrápolás, különös tekintettel az UV-sugárzás elleni védelemre. Érdemes megfogadni a bőrgyógyászok tanácsát , miszerint nyáron a legkritikusabb időszakban, azaz délelőtt 11 és délután 3 óra között lehetőleg ne menjünk a napra. Ha mégis kimerészkedünk, használjunk bőrtípusunknak megfelelő, magas faktorszámú naptejet. Nappalra is ajánlott - legalább 15-ös faktorszámú - hidratáló krémet feltenni. Napozás után sose feledkezzünk meg bőrünk külső és belső hidratálásáról: a testápoló mellett a folyadékbevitel is elengedhetetlen része a gondos ápolásnak.
Így vehetjük fel a harcot a már kialakult az öregségi foltokkal szemben
Amennyiben bőrünkön felbukkannak az első barnás foltok , érdemes célzottan erre a problémára - a melanintermelődés csökkentésére és a pigmentáció folyamatának lassítására - szolgáló készítményeket használnunk. A fényvédővel ellátott minőségi, nappali krémek amellett, hogy hidratálják és homogénebbé teszik az arcbőrt, hatóanyagaiknak köszönhetően csökkentik a már meglévő pigmentfoltok számát. Halványítják azokat - különösen ha C-vitamint is tartalmaznak -, és mérséklik a bőröregedés jeleit. Válasszunk nagyon magas fényvédelemmel ellátott termékeket, mert ezek magakadályozhatják a napsugárzás okozta további öregségi foltok kialakulását.
Amennyiben éjszakai ápolásra vágyunk, jó megoldást jelenthetnek a kifejezetten pigmentációra hajlamos bőr számára kifejlesztett, regeneráló éjszakai krémek. Ezek hosszabb idő alatt fejtik ki hatásukat: halványítják és egységesítik az arcbőr tónusát, serkentik a sejtek regenerációját és elősegítik a bőr rugalmasságát. Vannak olyan termékek, amelyek célzottan a pigmentációs problémákra hajlamos területeken - mint a térd vagy a könyök - nyújthatnak segítséget: összetevőikkel és hatóanyagaikkal hozzájárulnak a hiperpigmentáció megelőzéséhez. Érdemes azonban észben tartani, hogy minden ilyen típusú készítmény csak halványítani tud a barna foltokon, teljesen eltüntetni nem képes őket.
Így szabadulhatunk meg a barna foltoktól
Aki szeretné teljesen - vagy legalábbis jó időre - száműzni bőréről az időskori foltokat, más megoldást is választhat. A kémiai hámlasztás hatására lehámlik a bőr legfelső, egyenetlen, pigmentfoltos rétege, és helyette új, friss, egységes bőr kerül felszínre. Az otthoni hámlasztó kezelésekhez (AHA-savas, vagyis Alpha Hydroxy Acid-kezelés, például glükolsavas, tejsavas, vagy mandulasavas készítményekkel) mindig minőségi, kifejezetten e célra ajánlott és fejlesztett termékeket válasszunk. A különféle házi praktikáknak, otthoni "savas" kísérletezéseknek ugyanis rossz vége lehet: szerencsétlen esetben csúnyán sérülhet, roncsolódhat a bőrünk.
A pigmentfoltok eltávolításának másik lehetséges módja a lézeres terápia. Ilyenkor több kezelés alkalmával nagy energiájú fénnyel bombázzák a barnás foltokat, melyek lassan halványodnak, majd teljesen felszívódnak. Ha valaki ezt a megoldást választja, gondosan tájékozódjon a lehetséges hatásokról, következményekről, és mindenképpen hozzáértő szakemberhez forduljon.