Egyre több tiktokos figyelmeztet arra, hogy az oldalunkon való alvás miatt ráncosa(bba)k leszünk, mivel ilyenkor az arcbőrt folyamatosan dörzsöli a párna. A Health.com több szakembert is megkérdezett a témában, akik szerint van némi valóságalapja az elképzelésnek - de a ráncok kialakulását semmiképpen sem ússzuk meg.
Miranda Wilson ápoló szerint ezek az alvási ráncok gyakran függőlegesek, és az ember homlokán, az orr két oldalán, vagy a szemek alatt jelennek meg. Először csak nagyon halványan, azonban idővel mélyülnek.
"Ha következetesen hasonló helyzetben alszol az oldaladon - amire a legtöbb ember hajlamos -, akkor az arcodnak ezt az oldalát nyomod össze napi hét-nyolc órán keresztül. Ez összeadódhat" - nyilatkozta Dr. Ife J. Rodney dermatológus.
Míg a gravitáció az egyetlen erő, amely a háton alvó ember arcára hat, addig az oldalukon vagy hason alvó emberek arcát folyamatos nyomás is éri. Ez a plusz terhelés pedig több ráncot hozhat létre. "Ha ez rendszeresen megtörténik, akkor idővel ráncot okozhat" - mondta Dr. Cindy Wassef dermatológus.
Nincs menekvés
Viszont nem minden ránc köszönhető az alvási pozíciónknak.
"A ráncokat számos dolog okozza - rendszeres mozdulatok, napozás, genetika, táplálkozási szokások és környezeti tényezők, mint például a környezetszennyezés. Ugyanakkor sokszor láttam már, hogy a pácienseim bal vagy jobb arcán mélyebbek a ráncok, ők pedig megesküsznek rá, hogy azon az oldalon szoktak aludni" - magyarázta Dr. Gary Goldenberg bőrgyógyász a portálnak.
Akárhogy is, függetlenül attól, hogyan alakulnak ki, minden ránc vagy vonal az ember öregedésével párhuzamosan rosszabbodik. A bőr rugalmassága szükséges ahhoz, hogy visszanyerje eredeti alakját, miután valamilyen mértékben megnyúlt - ez pedig idővel gyengül.
Kutatások szerint a legtöbb ember az oldalán fekve alszik, és az általános vélekedés szerint alvásminőség szempontjából is ez a legjobb pozíció. Csak a ráncoktól való félelem miatt tehát nem érdemes változtatni ezen a szokáson, sőt, egyes esetekben kifejezetten nem ajánlott. Ha alvási apnoé vagy légzési probléma áll fenn, a háton alvás "valószínűleg a legrosszabb pozíció" - mondta dr. Christopher Winter neurológus és alvásspecialista. Különösen alvási apnoé esetén a hanyatt fekvés hatására a gravitáció lehúzhatja a nyelvet, az állkapcsot és a nyelvcsontot, ami tovább zárhatja valakinek a légutakat.
Más módszerekkel is kímélhetjük az arcbőrünket alvás közben. Az egyik legegyszerűbb, ha folyamatosan váltogatjuk az oldalakat, amelyiken alszunk. A selyem párnahuzatok kisebb súrlódást okoznak, illetve kaphatók "ránctalanító" párnák is, amelyek kevesebb nyomást helyeznek az arcra. Ezek viszont nem tudományos alapú megoldások.
A legjobb, ha bőrgyógyásszal konzultálunk, hogy milyen arcápolási rutin a legalkalmasabb szerinte az arcbőrünk számára. A legjobb, ha retinol tartalmú készítményt is használunk, mivel az elősegíti a kollagéntermelést, de különböző kozmetikai beavatkozásokra is vállalkozhatnak azok, akiket nagyon zavarnak a ráncok.
Az életmódunkkal is sokat tehetünk a bőrünk egészségéért: fogyasszunk mindig folyadékot bőségesen, használjunk fényvédőt, csökkentsük a stresszt, illetve ne dohányozzunk.