Ráncos leszel, ha az oldaladon alszol?

Van összefüggés aközött, hogy milyen pozícióban alszunk, és mennyire leszünk ráncosak?

Egyre több tiktokos figyelmeztet arra, hogy az oldalunkon való alvás miatt ráncosa(bba)k leszünk, mivel ilyenkor az arcbőrt folyamatosan dörzsöli a párna. A Health.com több szakembert is megkérdezett a témában, akik szerint van némi valóságalapja az elképzelésnek - de a ráncok kialakulását semmiképpen sem ússzuk meg.

Miranda Wilson ápoló szerint ezek az alvási ráncok gyakran függőlegesek, és az ember homlokán, az orr két oldalán, vagy a szemek alatt jelennek meg. Először csak nagyon halványan, azonban idővel mélyülnek.

"Ha következetesen hasonló helyzetben alszol az oldaladon - amire a legtöbb ember hajlamos -, akkor az arcodnak ezt az oldalát nyomod össze napi hét-nyolc órán keresztül. Ez összeadódhat" - nyilatkozta Dr. Ife J. Rodney dermatológus.

Míg a gravitáció az egyetlen erő, amely a háton alvó ember arcára hat, addig az oldalukon vagy hason alvó emberek arcát folyamatos nyomás is éri. Ez a plusz terhelés pedig több ráncot hozhat létre. "Ha ez rendszeresen megtörténik, akkor idővel ráncot okozhat" - mondta Dr. Cindy Wassef dermatológus.

Nincs menekvés

Viszont nem minden ránc köszönhető az alvási pozíciónknak.

"A ráncokat számos dolog okozza - rendszeres mozdulatok, napozás, genetika, táplálkozási szokások és környezeti tényezők, mint például a környezetszennyezés. Ugyanakkor sokszor láttam már, hogy a pácienseim bal vagy jobb arcán mélyebbek a ráncok, ők pedig megesküsznek rá, hogy azon az oldalon szoktak aludni" - magyarázta Dr. Gary Goldenberg bőrgyógyász a portálnak.

Akárhogy is, függetlenül attól, hogyan alakulnak ki, minden ránc vagy vonal az ember öregedésével párhuzamosan rosszabbodik. A bőr rugalmassága szükséges ahhoz, hogy visszanyerje eredeti alakját, miután valamilyen mértékben megnyúlt - ez pedig idővel gyengül.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

alvás ránc
Te milyen pozícióban szoktál aludni? Fotó: Niels Zee/Pixabay

Kutatások szerint a legtöbb ember az oldalán fekve alszik, és az általános vélekedés szerint alvásminőség szempontjából is ez a legjobb pozíció. Csak a ráncoktól való félelem miatt tehát nem érdemes változtatni ezen a szokáson, sőt, egyes esetekben kifejezetten nem ajánlott. Ha alvási apnoé vagy légzési probléma áll fenn, a háton alvás "valószínűleg a legrosszabb pozíció" - mondta dr. Christopher Winter neurológus és alvásspecialista. Különösen alvási apnoé esetén a hanyatt fekvés hatására a gravitáció lehúzhatja a nyelvet, az állkapcsot és a nyelvcsontot, ami tovább zárhatja valakinek a légutakat.

Más módszerekkel is kímélhetjük az arcbőrünket alvás közben. Az egyik legegyszerűbb, ha folyamatosan váltogatjuk az oldalakat, amelyiken alszunk. A selyem párnahuzatok kisebb súrlódást okoznak, illetve kaphatók "ránctalanító" párnák is, amelyek kevesebb nyomást helyeznek az arcra. Ezek viszont nem tudományos alapú megoldások.

A legjobb, ha bőrgyógyásszal konzultálunk, hogy milyen arcápolási rutin a legalkalmasabb szerinte az arcbőrünk számára. A legjobb, ha retinol tartalmú készítményt is használunk, mivel az elősegíti a kollagéntermelést, de különböző kozmetikai beavatkozásokra is vállalkozhatnak azok, akiket nagyon zavarnak a ráncok. 

Az életmódunkkal is sokat tehetünk a bőrünk egészségéért: fogyasszunk mindig folyadékot bőségesen, használjunk fényvédőt, csökkentsük a stresszt, illetve ne dohányozzunk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.