A pikkelysömör világnapját október 29-én tartják, és évek óta ugyanezen a napon rendezik meg az Úszók Éjszakáját is. Első hallásra talán nem egyértelmű az összefüggés a két téma között, a pikkelysömörrel érők számára azonban kézenfekvő. A legtöbb bőrbetegség közös velejárója a testi problémák mellett a lelki teher, ami a páciensre hárul. Ugyan a pikkelysömör nem fertőző betegség, nem adhatja át egyik ember a másiknak, a hiányos ismeretek és a tünetek okozta ellenérzés miatt a társadalom kerüli az érintkezést ezekkel az emberekkel. Emiatt számos közösségi elfoglaltságból kiszorulnak annak ellenére, hogy az lelki és testi egészségükre is jótékonyan hatna.
Megbélyegzik őket a fürdőkben
A pikkelysömört kísérő ízületi problémára ugyan kiváló kezelési módot jelent a fürdő, sok beteg nem szívesen vetkőzik le egészséges társai előtt, sok fürdőző pedig - alaptalanul - attól fél, hogy a vízben elkaphatja a betegséget. Az Úszók Éjszakáján a bőrbetegséggel küzdők teljesítik a hosszokat fej-fej mellett egészséges társaikkal - közöttük híres sportolókkal és közéleti személyiségekkel -, hogy felhívják a figyelmet: a közös fürdőzés semmilyen veszéllyel nem jár.
Nehéz számszerűsíteni azt a lelki terhet, ami egy bőrbetegséggel küzdő emberre a tüneteken túl hárul. A Hall and Partners piackutató cég közelmúltban végzett, tíz országra kiterjedő kutatása alapján a pikkelysömörrel élő emberek számára mindennapos a betegségük miatti diszkrimináció. A megkérdezettek 45 százaléka úgy érzi, hogy a betegsége rontja kapcsolatát a partnerével, illetve több mint fele szerint a pikkelysömör a hétköznapjaikra is negatív kihatással van.
Gátlásossága miatt a beteg egy idő után nem csupán a medencét kerüli el, de a nagyobb társasági eseményeket is, egyre zárkózottabbá válik. Jellemzően kerüli a nagyobb tömegeket, szociális kapcsolatai sorvadásnak indulnak, a probléma pedig idővel önmagát erősíti fel. A lelki egyensúlyból kibillenve számos más egészségügyi probléma veszélye megnő, illetve a szociális érintkezések hiánya depresszióhoz vezethet. A pikkelysömör kezelésekor ezért nem elég a betegség testi tüneteire koncentrálni, annak lelki vonatkozásaira is kiemelt figyelmet kell fordítani.
A betegség nem gyógyítható , de a megfelelő kezelésekkel enyhíthetően a tünetek, sőt akár tünetmentessé is tehető a beteg. A különböző kenőcsök, fürdősók és gyógyszerek, vitaminok mellett tengeri nyaralást is ajánlani szoktak a betegeknek, a Holt-tenger klímája, fényviszonyai és a sós víz együttesen bizonyítottan enyhíti a tüneteket. Nem beszélve a nyaralással járó lelki feltöltődésről, ami segíthet átvészelni a betegséggel járó nehéz időszakokat.
A cikk megjelenését a Lilly Hungária Kft. támogatta.