Szervezetünk albérlői

Az emberi szervezetben számos "élősdi" található: baktériumok, vírusok, gombák szép számmal kimutathatók az egészséges emberek szervezetében is.

Ha e "békés egymás mellett élés" egyensúlya valami okból felborul, az addig ártalmatlan mikroorganizmus különböző betegségeket okozhat. Ilyenek például a betegséget okozó Candida fajok, amelyek egészséges egyének emésztőtraktusában és nemi szervein is megtalálható mikroszkopikus méretű élesztőgombák. Legjelentősebb képviselőjük a Candida albicans.

Élesztő szindróma

Egészséges bél- és hüvelyflóra mellett a gombák szaporodása visszaszorul. Amennyiben ennek a normális flórának az egyensúlya felborul, a gomba hirtelen szaporodásnak indulhat, és/vagy gombasejtek juthatnak a vérkeringésbe, helyi és távoli tünetek, betegségek egész sorát okozva. A gomba enzimei, és fonalai megtámadják a bélnyálkahártyát, károsítják az emésztést és felszívódást, a gomba elhasználja a tápanyagokat és vitaminokat, alkoholt termel, ami károsítja a májat és az idegrendszert. Ennek következtében alakul ki az élesztő szindrómának vagy kandidiázisnak nevezett tünetegyüttes, amely a legkülönfélébb helyeken a legváltozatosabb panaszokat okozhatja. Vezető tünetei a krónikus fáradtság, másnaposság-szerű érzés, emésztési zavarok, allergiák és hangulati ingadozások. Az előbb felsoroltakhoz társulhatnak még izületi fájdalmak, vagy gyakori hólyaghurut, visszatérő hüvelyi fertőzés, elhízás és kínzó éhségérzet. A tünetek általánosak, szabadon kombinálódnak, és ezeket sok más alapbetegség is okozhatja, így a kandidiázis diagnózisának felállítása képzett szakember alapos vizsgálatát feltételezi.

Gombás fertőzés gyanújakor a fertőzött területről mintát vesznek (hüvelyváladék, széklet, vizelet, száj), majd ebből a mintából laboratóriumi körülmények között tenyésztést végeznek. Előfordul, hogy a fennálló kandidiázis ellenére a tenyésztés eredménye negatív, ilyenkor következő lépésként a gomba ellen termelődő ellenanyag vérből való kimutatása jön szóba, mely jóval érzékenyebb vizsgálat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Többrétű kezelés

A kezelésnek ki kell terjednie minden olyan tényezőre, melynek a betegség kialakulásában szerepe van, így a diétára, a gyógyszeres kezelésre és a bélflóra rendezésére. A gombaellenes diétáknak számos fajtája van. Alapvető a szénhidrátok szinte teljes kiiktatása, mely a gyümölcsökre, illetve gyümölcskészítményekre is vonatkozik. A legtöbb betegnél szükséges az egysejtű gombákat tartalmazó ételek (pl. kelt tészták, camambert sajtok) és a tejtermékek elhagyása. Ugyanakkor gondoskodni kell teljes értékű, megfelelő mennyiségű fehérje beviteléről. Diéta alatt a szeszesital fogyasztás nem ajánlott. A hangsúlyt zöldségekre és főzelékfélékre kell fektetni. A gombaellenes gyógyszerek csak orvosi rendelésre alkalmazhatók, mivel jelentős májkárosító hatásuk van. A gyógyhatású készítmények közül kiegészítheti a kezelést a fokhagyma, a borbolya, a citrusmag-kivonat valamint néhány illóolaj (oregano-, rozmaringolaj, ausztrál teafaolaj, stb.)is. A normál bélflóra helyreállítására legalkalmasabb készítmények a Lactobacillus és Bifidobacterium törzseket tartalmazó (élőflórás) tabletták, (illetve tejtermékek).

Hajlamosító tényezők

A megelőzésben a betegség kialakulására hajlamosító állapotok elkerülésének van jelentősége. A gombák szaporodását segíti a finomított szénhidrátokban gazdag, élelmi rostokban szegény, vitaminhiányos táplálkozás, az emésztési zavarok, a táplálkozási allergia, a stressz, a cukorbetegség, az immunhiányos állapotok, a fekélyellenes szerek, antibiotikumok és szteroidok szedése. Szintén kedvez a gombás fertőzés kialakulásának a terhesség, és a fogamzásgátlók szedése. A napi higiénében törekedni kell az illatmentes, hipoallergén tisztítószerek, WC papír és egészségügyi betét használatára. Az alsónemű és a zokni mosásakor kerülendő a textilöblítőszer használata.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.