Egy amerikai, 1000 fő részvételével készült felmérés szerint sokak szemében téveszmék élnek a bőrrákkal kapcsolatban. Az eredmények azt mutatták, hogy a válaszadók közel egyharmada úgy vélte, hogy a barnaság szebbé és egészségesebbé teszi az embereket, és 35% nem volt biztos abban, hogy az „alapbarnaság” megelőzi a bőrrákot. Minden korosztály közül a 35 évnél fiatalabb felnőttek hittek leginkább a bőrrákról szóló mítoszokban. 23%-uk mondta azt, hogy a folyadékpótlás megelőzi a leégést, 14%-uk pedig egyetértett azzal, hogy a naptej használata nagyobb kárt okoz a bőrnek, mint a napozás.
A valóság ezzel szemben az amerikai Betegségkezelési és -megelőzési központ szerint, hogy nincs olyan, hogy "biztonságos lebarnulás". A bőrrák ellen pedig a legjobb védekezés, ha nem megyünk feleslegesen a napfényre, és rendszeresen használunk fényvédő krémeket.
A Health.com szakértők segítségével mutatta be, hogy miért terjednek el könnyen a tévhitek a bőrrákkal kapcsolatban. Szerintük az egyik fő bűnös a közösségi média.
"A legtöbb hír és információ a közösségi médián keresztül jut el hozzánk. Sajnos ezáltal a tévhitek és az összeesküvés-elméletek is gyorsabban terjednek" - mondta a portálnak Dr. Rajesh Nair onkológiai sebész.
"Rengeteg információ és téves információ terjed a közösségi médiában, és úgy látom, egyre többen hallgatnak a rossz tanácsokra" - magyarázta Dr. Joshua Zeichner dermatológus.
Nair elmondta, hogy szerinte a naptej használata elleni széles körben elterjedt érvek „a legaggasztóbbak”. Szerint az emberek talán azért hajlandóbbak elfogadni a naptejjel kapcsolatos tévhiteket más félinformációkkal szemben, mert a használata egyesek számára problémás lehet, és bizonyos típusai súlyosbíthatják a pattanásokat. „Ha valamit feladatnak érzünk, sokkal könnyebb elhinni a hamis információkat vele kapcsolatban, amelyek miatt nem kell csinálnunk” - mondta.
Vegyük például Kristin Cavallari valóságshow-sztár Let's Be Honest (Legyünk őszinték!) podcastjének január 16-i epizódját. A klipben, amely nemrég terjedt el a TikTokon, Cavallari elmondta vendégének, a keleti gyógyászattal is foglalkozó Ryan Monahannak, hogy nem használ naptejet, majd arra kérte, hogy magyarázza el, „miért nincs talán szükségünk naptejre”. Monahan azzal a hamis állítással folytatta, hogy a gyulladáscsökkentő étrenddel „antioxidáns-tartalékot” hozunk létre a szervezetben és a fokozatos napozással kialakított „alap” barnaság kialakulása lehetővé teszi, hogy a szabadban legyünk anélkül, hogy leégnénk.
A bőrrák kialakulásában szerepet játszik a genetika és a környezeti tényezők is. A legveszélyesebb a nap ultraibolya sugárzása, amely súlyos károkat képes okozni a bőrsejtekbe, ami abnormális növekedéshez vezethet.
A rendszeres folyadékfogyasztás nem véd meg a bőrráktól, de az igen, hogy ha tehetjük, nem megyünk ki erős napfény esetén délelőtt 10 és délután 14 óra között. Ha mégis muszáj útnak indulnunk, akkor viseljünk széles karimájú kalapot, napszemüveget, és használjunk legalább 30-as faktorú fényvédő krémet a bőrünkön. Strandolás esetén érdemes két óránként újra bekenni magunkat.
Ne feledjük azt se, hogy bár a napbarnított bőr egészségesnek tűnhet, valójában ennek az ellenkezője igaz. Ez a barnult megjelenés egyszerűen annak a jele, hogy a bőrre hatással voltak az UV-sugarak, és több melanint, azaz pigmentet termelt, hogy megakadályozza a további károsodást.