Természetes segítség, ha leégünk

A napfénynek számos kedvező élettani hatása van. A napsugárzás azonban képes különféle egészségi problémákat is okozni. Ezek közül a legközönségesebb a leégés, amelyre a természet is ad enyhülést eredményező megoldást.

Az enyhébb napégés kezelésére számos növényi készítményt is használhatunk. Igen népszerűek a százlevelű rózsa alkoholos kivonatát tartalmazó készítmények, amelyek gyulladáscsökkentő és hűsítő hatásúak. A spray formájában alkalmazott kivonat a bőrön védőréteget képezve megakadályozza a kiszáradását. Az antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatású kamilla szintén hatásosan alkalmazható különböző eredetű bőrgyulladások kezelésére.

kamilla
A kamilla (orvosi székfű) az egyik legismertebb gyulladáscsökkentő gyógynövényünk

A kamillavirágzat forrázata lemosóként vagy fürdőadalékként is felhasználható. A körömvirágot régóta használják a népi gyógyászatban külsőleg sebgyógyításra és bőrgyulladások kezelésére. A körömvirágból házilag is készíthető forrázat, kivonatának alkalmazása külsőleg pedig elsősorban enyhe bőrgyulladások, napégés, valamint kisebb sérülések, lassan gyógyuló sebek esetén ajánlott. Fontos tudni, hogy a fészkes virágzatúak, így a kamilla és a körömvirág is okozhatnak allergiát.

Az orvosi aloé leveliből préselt poliszacharid tartalmú gél bőrgyógyászati felhasználása igen pozitív hatású, amellyel jól kezelhetőek az enyhébb bőrsérülések és a kisebb kiterjedésű égési sérülések. A lándzsás útifű friss levét és présnedvét is felhasználják bőrgyulladások kezelésére. Gyulladt bőrfelület kezelésére alkalmas borogatást készíthetünk a nagylevelű csodamogyoróból is. Egyes források különböző cserzőanyag-tartalmú növényeket (például tölgyfa, kígyólevelű keserűfű) is ajánlanak napégés kezelésére, ezek hatásossága azonban nem megfelelően bizonyított.

A leégés nemcsak nagyon egészségtelen, de igen csúnya és fájdalmas is tud lenni. Ha már megtörtént a baj, legalább az alábbiakra próbáljunk meg ügyelni, nehogy még rosszabbá tegyük az állapotunkat. Részletek!

Néhány növény kivonata véd a napsugárzás káros hatásaitól. A külsőleg alkalmazott őszi vérfű kivonat csökkenti az UVB sugárzás azonnali és egy nappal későbbi hatásainak egy részét (erősíti a bőr elaszticitását, gátolja a ráncképződést). A kendermagolaj is védi a bőrt az UVA és az UVB sugárzástól. Az olajban található linolénsav , A- és E-vitamin kiválóan átjut a bőrön keresztül, ezért külsőleges alkalmazása elősegíti a sebgyógyulást, és javítja a bőr állapotát. De azért jó emlékezni rá, hogy ezek nem napozó készítmények.

Forrás: gyogynovenylap.hu

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra