Habár ma már a tetoválások miatti fertőzések kevesebbszer fordulnak elő, nem ritkák, olykor pedig fennáll a súlyos megbetegedés veszélye, ha valaki nem elég körültekintő. Egy elrettentő texasi esetről számolt be nemrégiben az amerikai sajtó. A szerencsétlenül járt 31 éves férfi a Mexikói-öböl vizében fürdött öt nappal azután, hogy a jobb lábára tetoválást készíttetett. Három nappal később már olyan súlyosan elfertőződött a bőre a tetoválás helyén, hogy kórházba kellett mennie. Sikerült is kimutatni, hogy egy parti vizekben tenyésző baktérium, a Vibrio vulnificus fertőzte meg. A betegnek krónikus májproblémái is voltak, ami nehezítette a sebgyógyulást, és végül a fertőzés kerekedett felül: a beteg két hónapos küzdelem után elhunyt.
Dr. Nicholas Hendren, a University of Texas kutatója a British Medical Journalban megjelent tanulmány vezető szerzője szerint a tetovált emberek 3,2 százaléka legalább egy olyan fertőzésről beszámol, amely a "varratás" következménye. Az orvos szerint a texasi férfi esete meglehetősen egyedi, az érintettek nagyobb valószínűséggel találkoznak MRSA és más gyakoribb baktériumok okozta fertőzéssel.
Hendren azt szokta mondani a pácienseinek, hogy a tetoválás olyan, mintha összevarrnának a bőrükön egy sebet. Mindenkinek világos, hogy ilyen heggel veszélyes vízbe menni. A friss tetoválással is kerülni kell a fürdést a természetes vizekben, légyen bár szó tavakról, folyókról, tengerről, de úszómedencékről is. Sőt el kell kerülni a bőr túlzott súrlódását is, amíg a tetoválás teljesen meg nem gyógyul.
Hendren szerint a gyógyulás akkor következik be, ha a heg leesik. A legtöbb tetoválásnál egy-két hét a gyógyulás ideje - mondja Doris Day New York-i dermatológus. Hazaérkezés után a műanyag borítást el kell távolítani a sebről , amelyet szappanos vízzel szabad csak lemosni. Egy lazán fedő kötés felhelyezhető rá, de éjszaka érdemes szabadon hagyni, hogy a bőrfelület lélegezhessen. A műanyagfólia ugyan megvéd a mechanikai hatásoktól és a szennyeződésektől, de melegen és nedvesen tartja a sebet, ami kedvez a baktériumok elszaporodásának.
Mindkét szakember szerint azonnal orvoshoz kell fordulni, ha a következő jeleket tapasztalja magán valaki a tetoválás utáni időszakban:
- A karon vagy lábon lévő tetoválástól egy vörös sáv vagy vonal indul ki és terjed egyre tovább.
- A tetovált felület és környezete egyre fájdalmasabb 5-7 nap után is.
- Ha a tetovált terület váladékozni kezd.
- Ha fertőzésre utaló láz jelentkezik.
Forrás: webmd.com