Nem, a naptej nem okoz bőrrákot

A fényvédők hanyagolására biztatnak egyes influenszerek, de ezek az ajánlások tévedéseken alapulnak.

Súlyos tévhitek miatt hirdetik azt egyes influenszerek, hogy nem kell fényvédő krémeket használni. A Healthline szakértők segítségével járt utána a naptejeket övező álhíreknek.

Tévhit: Semmi sem bizonyítja, hogy a napfény rákot okoz

Bár az influenszerek azt állítják, hogy a napfény nem okoz rákos megbetegedést, a valóság ezzel szemben az, hogy az UV-sugarak a bőr sejtjeinek DNS-ét képesek megváltoztatni. Ezzel pedig olyan mutációk indulhatnak el, amelyek bőrrákhoz vezethetnek, magyarázta Dr. Susan Massick bőrgyógyász a portálnak.

Az amerikai Bőrrák Alapítvány szerint a nem melanomás bőrrákok mintegy 90 százaléka és a melanomák 86 százaléka a nap UV-sugárzásával hozható összefüggésbe. 

Tévhit: A naptejet használók mindig bőrrákosak lesznek

Ez olyan, mintha azt mondanánk, hogy a biztonsági öv viselése növeli az autóbalesetek kockázatát, mondta Dr. Gary Goldenberg bőrgyógyász a Healthline-nak. 

"Valójában azonban tanulmányok megállapították, hogy a napvédő krém használata kalap és napvédő ruházat viselésével, valamint az árnyékos területek keresésével kombinálva csökkenti a leégés és az UV-s bőrkárosodás kockázatát” - mondta a Healthline-nak.

Továbbá számos kutatás kimutatta, hogy már a napvédő krém használata is csökkenti a rákot megelőző bőrelváltozások számát, tette hozzá Goldenberg. Ez azért van így, mert olyan gátként működik, amely blokkolja vagy elnyeli a káros UV-sugárzást.

Tévhit: A hetvenes években azért volt sokaknak bőrrákja, mert naptejet használtak

Bár az évek során folyamatosan nőtt a bőrrákos diagnózisok száma, Goldenberg szerint a növekedés nem a naptejek miatt van, hanem inkább az elöregedő népesség, a több napozás, valamint a nagyobb tudatosság miatt. A klímaváltozás is hozzájárult a több betegséghez, a megnövekedett átlaghőmérsékletek miatt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Tévhit: Az ásványi alapú naptej biztonságosabb, mint a vegyi alapú

Mind az ásványi, mind a vegyi alapú fényvédők biztonságosak, és egyik sem mérgező. Az ásványi alapú fényvédők a természetben előforduló ásványi összetevőkből, titán-dioxidból vagy cink-oxidból állnak, míg a vegyi alapú fényvédők kémiai alapúak, de ettől nem mérgezőek, mondta Massick.

Az ásványi fényvédők fizikai blokkolók, és visszaverik az UV-sugarakat a bőrről, míg a vegyi fényvédők inkább elnyelik és szétszórják az ultraibolya sugarakat, így más módon nyújtanak védelmet" - mondta. „Az ásványi fényvédők nem feltétlenül biztonságosabbak, de kevésbé valószínű, hogy kiütést vagy bőrirritációt okoznak, az érzékeny bőrűek esetében.”

Emiatt inkább az ásványi fényvédőket javasolja a kémiai fényvédők helyett, „mert az emberek hajlamosak több kiütést és irritációt kapni a kémiai alapú fényvédők egyes összetevőitől”.

Azt is javasolta, hogy kerüljük az illatanyagokat és parfümöket tartalmazó napvédő krémeket, amelyek szintén hajlamosak bőrirritációt okozni.

naptej fényvédő
Fotó: Getty Images

Massick szerint a naptej kiválasztásánál az alábbiakra figyeljünk:

  • Minél magasabb a cink-oxid és a titán-dioxid aránya, annál hatékonyabban blokkolják fizikailag az UV-sugarakat. 
  • Széles spektrumú UVA- és UVB-védelemre egyaránt szükség van a teljes védelemhez. 
  • Legalább 80 percen át képes ellenállni a víznek. 
  • Legalább 50 faktoros. 
  • A magasabb ár nem feltétlenül jelent jobb védelmet is. 
  • Nézzük meg a lejárati dátumot is!

A fényvédő krémek használata mellett az alábbiakkal óvhatjuk meg magunkat a nap káros hatásaitól:

  • Nap- vagy esernyők használata, hogy árnyékban legyünk. 
  • Megfelelő ruházat a fénysugarak ellen. 
  • Széles karimájú kalap, amely takarja a hajas fejbőrt, a füleket és a nyakat. 
  • Jó minőségű, 100%-os UV-védelmet nyújtó napszemüveg. 
  • Lehetőség szerint délelőtt 10 és délután 3 között ne menjünk ki a napra.

Petro szerint az éves bőrgyógyászati kontrollon túl mi is vizsgáljuk meg a testünket. Építsünk be C-, E- és A-vitamint, cinket, szelént, omega-3 zsírsavakat, likopint is az étrendünke, de kerüljük a gyulladást okozó ételeket. 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.