A bőr hegszövet kialakulása nélkül gyorsan begyógyul. A kutatók azt szeretnék kideríteni, hogyan megy végbe ez a folyamat, és hogyan lehetne az emberek esetében is kamatoztatni.
A szalamandrafélék, melyek némelyike egész végtagokat képesek visszanöveszteni, híresek regeneratív képességükről, az emlősök azonban nagyon korlátozott képességekkel rendelkeznek ezen a téren. Sérülésük esetén a sebet hegszövettel zárják le. A Floridai Egyetem kutatója, dr. Ashley Seifert szerint azonban a kutatás arra utal, hogy az emlősök talán jobb regenerációs képességgel rendelkeznek, mint eddig hittük.
A bőrgyógyuláson kívül az egerek a kísérlet során a fülükbe szúrt nagyobb lyukakat is meg tudták gyógyítani, és a folyamat során a szűrtüszők, a verejtékmirigyek és a porc is regenerálódott. A vizsgálat azt mutatta, hogy az egerek egyfajta "regenerációs központot", úgynevezett blasztémát hoztak létre a sérülés gyógyítására. Ezt az őssejtekből álló csoportot használják a szalamandrák is hiányzó testrészük újranövesztéséhez. Dr. Seifert elmagyarázta, hogy az emlősök esetében a regeneráció egyik fő akadálya éppen az, hogy nem képesek blasztémát létrehozni. A kutatók most azt vizsgálják, hogyan jön létre ez a struktúra ezekben az egerekben.
A másik különbség a sejteken a helyükön tartó fehérjeháló, az extracelluláris mátrixszal áll összefüggésben. "Ezek az egerek lassabban termelik sebeikben a mátrixot, mint az emlősök" - mondta Seifert. "Bár sok kutató próbálja felgyorsítani a gyógyulást, kísérleteink arra utalnak, hogy éppen a folyamat lelassítása a kulcs a regenerálódáshoz." A jelenség alaposabb megismeréséhez és az eredmények humán alkalmazásáig azonban valószínűleg még hosszú időre lesz szükség.