Kétnapos szakmai rendezvényt szervezett a Debreceni Egyetem Bőrgyógyászati Tanszéke. A Regionális Bőrgyógyászati és Allergológiai Fórumon a szakma képviselői egyebek mellett a legújabb kezelési módokról egyeztettek. A Debreceni Egyetem összefoglalója szerint a rendezvény egyik legfontosabb híre, hogy kifejlesztettek egy új, tabletta formában szedhető gyógyszercsaládot, amely a betegségek kiváltó okára hat, így eredményesebbé teheti a terápiát.
Részletek a kis molekulasúlyú gyógyszerekről
Az immunológiai, allergológiai hátterű bőrbetegségek közé sorolják a többi között az ekcémát, a pikkelysömört, a szőrtüszők krónikus gyulladását (hidradenitis suppurativa), a foltos festékhiányt (vitiligo) és foltos hajhullást (alopecia areata) is. A szakemberek szerint ezen betegségek terápiája folyamatosan fejlődik, hiszen egyre hatékonyabb készítmények jelennek meg – mint például egy új gyógyszercsoport, a célzott molekulák.
A kis molekulasúlyú gyógyszerek célzottan a betegségek eredőjére, kiváltó okaira hatnak. Kiterjedt kutatások tárták fel a betegségek kialakulásának lépéseit, azonosították a legfontosabb sejteket és a sejtek által termelt mediátorokat, amelyek felelősek a tünetek kialakulásáért. Ezután az úgynevezett »célzott terápiákat« már célzottan a legfontosabb sejtek és mediátorok ellen fejlesztették ki. A biológiai injekciós terápiával szemben – amely szintén »célzott terápia« – ezek a kis molekulasúlyú új gyógyszerek tabletta formában szedhetőek és egy teljesen új gyógyszercsoportot képviselnek”
– ismertette Szegedi Andrea, a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar Bőrgyógyászati Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára, a Bőrgyógyászati Klinika igazgatója.
Az említett betegségek kezelésében egyébként ma már multidiszciplináris szemléletmódot kell alkalmazni. Ez azt jelenti, hogy a bőrgyógyászok szoros együttműködésben dolgoznak több más szakterület – például belgyógyászat, gasztroenterológia, reumatológia, gyermekgyógyászat vagy tüdőgyógyászat – képviselőivel.
A könnyebb felismerés is fontos cél
A szakmai fórumon a bőrbetegségek új felosztási rendszereiről is tanácskoztak a résztvevők. „Az utóbbi években számos kórképről derült ki, hogy nem egy betegség, hanem egy nagyobb betegségcsoport része. Most zajlik a betegségek új felosztása, logikusabb, érthetőbb csoportosítása. Nagyon fontos megismerni az alosztályokat, az alcsoportokat egy nagy betegségen belül, hiszen így képesek lehetünk arra, hogy a kórképeket könnyebben, pontosabban diagnosztizáljuk és eredményesebben kezeljük” – hangsúlyozta Szegedi Andrea.