Visszatérő bőrviszketés: mégis mi okozhatja?

Sokakkal előfordul, hogy nyilvánvaló ok nélkül szenvednek időről időre visszatérő viszketéstől. A kínzó tünet ritkán súlyos egészségügyi problémákra is rávilágíthat.

A szűnni nem akaró bőrviszketés, avagy pruritisz leggyakoribb kiváltó oka a bőrszárazság, különösen a téli időszakban – írja a Clevelandi Klinika dr. Shilpi Khetarpal bőrgyógyászt idézve. A hideg és száraz levegő hamar kikezdheti bőrünk hidratáltságát, amit csak súlyosbítanak a forró zuhanyok, a nem megfelelő tisztálkodószerek, illatszerek és ruhaanyagok, vagy éppen a túlzásba vitt törölközés. És igen, ha nem tudjuk megállni a vakarózást, azzal csak is fokozzuk a viszketést. Ritkábban ugyanakkor egyéb problémák is megbújhatnak a tünet hátterében, beleértve például allergiás reakciókat, ekcémát, gyógyszermellékhatásokat, illetve időskorban eleve érzékenyebbé válhat a bőr, mint korábban.

viszketés, fiatal nő a felkarját vakarja
A viszketés legtöbbször csupán bőrszárazság miatt jelentkezik. Fotó: Getty Images

Sőt, egyes esetekben a viszketés súlyosabb kiváltó okokra is felhívhatja a figyelmet. Krónikus pruritiszről beszélünk, ha a panaszok legalább hat héten keresztül fennállnak. Khetarpal doktor hangsúlyozza, ilyenkor feltétlenül szakemberhez kell fordulni, aki a megfelelő vizsgálatok segítségével felderítheti, honnan ered a folytonos viszketegség. A többi között ugyanis az alábbi kórképek is eredményezhetik.

Májproblémák

A krónikus májbetegek körében gyakori tünet a bőrviszketés. Ez jellemzően a tenyereket érinti elsőként, majd fokozatosan testszerte elterjedhet. Alkohol okozta májkárosodás és nem alkoholos zsírmáj esetén egyaránt jelentkezhet ez a szimptóma, noha nem minden beteg tapasztal hasonlót.

Vérszegénység

Vashiány és aplasztikus anémia fennállásakor szintén kialakulhat kellemetlen viszketés, sőt, ritkán bőrkiütések is kísérhetik. Vashiány mellett jellemző, hogy az érintettek bőre egy-egy területen kivörösödik, megduzzad, megvakarva pedig fáj, sajog. Aplasztikus vérszegénységnél viszont inkább apró piros vagy lila pöttyök megjelenését lehet megfigyelni.

Pajzsmirigyzavarok

Pajzsmirigyünk az általa termelt hormonok révén számos testi funkcióban részt vesz. Különböző kórfolyamatok révén előfordulhat azonban, hogy túl sok vagy túl kevés hormont állít elő. Előbbit túl-, utóbbi alulműködésnek nevezzük. Pajzsmirigy-alulműködés mellett nem ritka a bőr szárazzá válása és viszketés, míg a túlműködés testszerte jelentkező, viszkető kiütéseket okozhat.

Cukorbetegség

Cukorbetegek körében magasabb a pruritisz előfordulási aránya. Ennek oka, hogy hosszú távon a diabétesz az idegeket is károsíthatja, ami egyes testrészekre lokalizálódó viszketés formájában ütközhet ki, legyen szó akár a kézről, lábfejről vagy lábszárról. Szintén felléphet bizsergés és érzéskiesés is az érintett területen. Éppen ezért e panaszokkal érdemes mihamarabb kezelőorvosunkkal konzultálni.

Vesebetegség

Nem ritka tünet a viszketés krónikus vesebetegeknél sem. A vesék magas tartalékkapacitással bírnak, így mire panaszok jelentkeznek, általában már nagyon leromlott a működésük. Így aztán a bőrszárazság és -viszketés is már előrehaladott problémára utalhat, különösen, ha sárgás vagy szürkés elszíneződést is látunk a bőrön. A vesebetegség miatt jelentkező viszketés urémiás pruritusznak nevezzük, amelyre jellemző, hogy éjszaka felerősödik.

Rosszindulatú betegségek

Nagyon ritkán, de előfordulhat, hogy a krónikus viszketés valamilyen rákos megbetegedés jele. E körbe tartozik például a leukémiát, a limfóma és a bőrrák. Az ilyen viszketésre jellemző, hogy szinte a teljes testfelületre kiterjed, dacára annak, hogy a bőr kívülről normálisnak tűnik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +15 °C
Minimum: +6 °C

Kelet, északkelet felől tovább szakadozik, gomolyosodik, csökken a felhőzet, így hazánk északkeleti, keleti felén sok, nyugaton, délnyugaton kevesebb napsütés valószínű. Utóbbi országrészben maradhatnak tartósan borult körzetek. A déli tájakon záporeső nem zárható ki. Az északi, északkeleti szél nagy területen lesz élénk, olykor erős, a Bodrogköz térségében akár viharossá is fokozódhat. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 19 fok között valószínű, a nyugati, délnyugati felhősebb részeken mérhetjük az alacsonyabb értékeket. Késő estére 6 és 12 fok közé hűl le a levegő. Bolondok napján eső, szél és napsütés váltja egymást.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Somogy
Legrosszabbul:
Bács-Kiskun
Kezdjük újra