Egy, az ázsiai/csendes-óceáni régióban végzett felmérés szerint a krónikus obstruktív tüdőbetegségben (COPD) szenvedő férfiak gyakrabban kerülnek kórházba, illetve halnak bele betegségükbe, mint a COPD-vel küzdő nők.
A COPD egy progresszív tüdőbaj, ami jelentősen megnehezíti a légzést. A COPD leggyakoribb tünetei a köhögés, váladékképződés, nehézlégzés, légszomj és a mellkas feszülése. A COPD leggyakoribb kiváltó oka a dohányzás, azonban légszennyeződés és más káros anyagok is okozhatják.
"Sajnos az ázsiai/csendes-óceáni régióban egyre gyakoribb a krónikus obstruktív tüdőbaj, ez pedig főleg a dohányzásnak és a nagymértékű légszennyezettségnek köszönhető" - nyilatkozta Dr. Wan C. Tan, a kanadai Szent Pál Kórház munkatársa.
Hogy jobban megértsék a betegség terjedését Dr. Tan és kollegái megvizsgálták az ebben a régióban élők egészségügyi adatait az 1991-2004-es időszakból.
Adataik szerint 2003-ban a COPD-ben elhunytak halálozási aránya férfiak esetében 10000 betegnél 6.4 százalék és 9.2 százalék között mozgott, míg nőknél csupán 2.1 és 3.5 százalék volt.
"Az ázsiai/csendes-óceáni régióban egyre nagyobb számban előforduló COPD esetek miatt úgy gondoljuk, nagyobb hangsúlyt kéne fektetni a betegség megelőzésére, és a betegek tájékoztatására - nyilatkozta Dr. Tan - A legfontosabb a dohányzásellenes programok támogatása és a légszennyezés csökkentése lenne."
Animáció: HáziPatika.com