A váladék leválasztása a légutak faláról
A COPD során a légutak beszűkülnek, a falaikra váladék tapad, amely csak nehezen képes kijutni a rugalmatlan, a kilégzés vagy köhögés során összenyomódott hörgőkből. A folyamatos, erőltetett, fárasztó és többnyire eredménytelen köhögés helyett a betegnek érdemes megtanulnia néhány olyan technikát, amelyek közül egyik-másikat önállóan is tud alkalmazni a váladék kíméletes eltávolítására, a légzést könnyítő "hörgőtoalett" elvégzésére. Ezek a szokásos orvosi kezelés, gyógyszerezés mellett alkalmazva könnyíthetnek a legkellemetlenebb tüneteken.
A Flutter, vagyis a KS pipa ilyen helyzetben nagy segítség lehet. A pipában lévő fémgolyó a beteg által kifújt levegő hatására rezgőmozgást végez. A golyó a levegőt a rezgés ütemében lökésszerűen visszanyomja a légutakba és a levegőnek ez a gyors, lökésszerű rezgése leválasztja a váladékot a légutak faláról. A KS pipát a tüdőgyógyász szakorvos a társadalombiztosítás terhére rendelheti.
Az erőltetett kilégzés azoknak a betegeknek ajánlott, akik nem képesek erőteljes köhögésre, csak "köhécselnek", és a köhögés hatására befulladnak. Hasprés alkalmazásával erőltetett, gyors kilégzést (lehelést) kell végezni egymás után többször. Három ilyen kilégzés egy köhögés eredményességével egyenértékű, a köhögés izgató hatása nélkül. Az eljárást egészségügyi szakdolgozónak kell betanítania.
A kézi vagy gépi vibrálás is a váladék leválasztását segítheti elő. A hátat homorúan begörbített tenyérrel ("légpárna") gyorsan ütögetve az egész mellkasfalat rezgésbe hozzuk. A rezgés átterjed a tüdőre és a hörgőkben lévő tapadó váladékot leválasztja, ezzel megkönnyíti a kiürülését. Ugyanez a hatás elérhető kozmetikai vibrátor alkalmazásával is a háti mellkasfalon. A vibrálást naponta egy-két alkalommal, esetenként 5-10 percig kell végezni. Az eljáráshoz segítő közreműködőre van szükség, akinek egészségügyi szakdolgozó tanítja be. Ha hörgőgörcs veszélye fennáll, nem alkalmazható.
A váladék oldását és leválasztását segíti elő a megfelelő folyadék- és sóbevitel (sós gyógyvíz, gyógytea), a magnézium pezsgőtabletta, illetve a különböző nyákoldók, aeroszolok alkalmazása, amelyekről külön cikkben olvashatnak.
A köpet kiürítésének elősegítése
A jól megválasztott testhelyzettel a beteg a nehézségi erőt (gravitációt) használhatja fel a köpet kiürítésének megkönnyítésére. Ez oly módon történik, hogy a beteg hason fekve csípőjét párnával vagy összehajtogatott pokróccal megemeli, így a váladék "kifolyik" a hörgőkből. Ugyanez egyik lábát felhúzva félig oldalfekvésben is végezhető, ezáltal a gyakorlat az egyik vagy másik tüdőfélből könnyíti meg a köpet kiürülését. Naponta kétszer 15-20 percig maradjon egy-egy testhelyzetben.
A bordaívre gyakorolt nyomás is megkönnyíti a váladék eltávolítását. Mély belégzést követő gyors, erőteljes köhögéssel egyidőben, a mellkas alsó részére, az alsó bordaívre helyezett tenyérrel, ferdén lefelé és előrenéző ujjakkal erőteljes nyomást kell gyakorolni. Ezt végezheti a beteg önmagának is, és hozzátartozója is segíthet; ez esetben a beteg ül és a segítő a háta mögött állva helyezi két tenyerét a beteg mellkasára.
Gyógytornász közreműködését igénylő speciális technikák például az ACB-aktív, ciklikus légzéstechnika (mélylégzéses, forszírozott, és helyi tágítási gyakorlatok váltakozó alkalmazása) és az AD-autogén drenázs, mely különböző mélységű belégzések és nyitott hangréssel történő passzív és aktív kilégzések sorozata.
Ha ide kattint, megtudhatja, hogyan kell helyesen használni a belégzőkészüléket!