Egy frissen publikált kanadai kutatás eredménye szerint a K-vitamin-bevitelnek lehet bizonyos védő szerepe a cukorbetegséggel szemben – írja a Medical Xpress. Felfedezésük a jövőben új terápiák előtt nyithat utat.
A K-vitamin egy nagyon fontos mikroelem, amely a többi között a véralvadásban betöltött szerepéről ismert, ez pedig nem jöhetne létre a gamma-karboxilációnak hívott folyamat nélkül. Évek óta gyanítható, hogy ennek a vitaminnak és így a gamma-karboxilációnak más funkciói is lehetnek szervezetünk egészsége szempontjából. Számos tanulmány kapcsolatot mutatott ki például a K-vitamin csökkent bevitele és a cukorbetegség fokozott kockázata között, a kettő közötti összefüggést azonban a szakemberek sokáig nem látták tisztán.
A kutatók megállapítása szerint a gamma-karboxiláció lefolytatásában, illetve a K-vitamin felhasználásában részt vevő enzimek nagy mennyiségben vannak jelen a hasnyálmirigy béta-sejtjeiben. Ezeknek a sejteknek pedig az inzulin termelésében, illetve a vércukorszint szabályozásában is fontos szerepük van. Azonosítottak egy ERGP nevű fehérjét is, amelynek az eredmények szerint fontos szerepe van az inzulin szabályozásában, ebben pedig szintén segíti a K-vitamin-bevitel. "A cukorbetegséget köztudottan a béta-sejtek számának csökkenése vagy az elégtelen inzulintermelés okozza, ezért nagy érdeklődéssel vizsgáljuk ezt az új felfedezést" - mondta Ferron, a molekuláris biológia vezető kutatója.
Az Université de Montréal és a hozzá kapcsolódó Montreali Klinikai Kutatóintézet (IRCM) tudósainak felfedezése fontos előrelépés a diabétesz hátterében álló mechanizmusok megértésében, hiszen a betegség 11 emberből egyet érint világszerte, és nincs rá gyógymód.