A cukorbetegekre veszélyes bajok

Vannak betegségek, amelyek leginkább nyaranta támadnak. Ha beleesett egy kórba, ráadásul mellette még cukorbetegséggel is küzd, akkor fontos, hogy betartson néhány utasítást, hogy elkerülhesse a nagyobb bajt.

Hogy milyen állapotoknál mikre kell figyelni diabéteszesként, arról dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük.

Nem tudja, mit ehet és mit nem cukorbetegként? Kattintson korábbi cikkünkre !

Napszúrás

Amennyiben sokat tartózkodik védelem (pl. világos színű kalap) nélkül a napon, akkor igen könnyen napszúrást kaphat, amely lázzal, hányingerrel, hányással is járhat. A cukorbetegeknek már önmagában ügyelniük kell állapotukra a nagy hőségben, mivel ekkor gyakoribbak a vércukor-ingadozások, ám ha a napszúrás miatt hányás, láz is fellép, akkor különös figyelemmel kell lenni! A hányás miatt nemcsak nagy mennyiségű folyadékot veszít a beteg, de az étvágytalanság miatt kevesebb szénhidrátot tud bevinni, mint az előírt, ami hipoglikémiához , esetleg ketoacidózishoz is vezethet. Hogy ez elkerülhető legyen, érdemes rostos italokat (pl. gyümölcslevet) fogyasztani, valamint egyeztetni a kezelőorvossal a gyógyszer/inzulin adagolásról.

a hányással, hasmenéssel járó betegségeknél fontos a bőséges folyadékpótlás
A hányással, hasmenéssel járó betegségeknél fontos a bőséges folyadékpótlás

Hányás/hasmenés

Nyaranta sajnos gyakoribbak a hányással, hasmenéssel járó megbetegedések. Ekkor igen fontos a bőséges folyadékpótlás és elektrolitbevitel! Amennyiben a tünetek még az inzulin beadása előtt jelentkeznek, akkor gyakori (2 óránkénti) vércukor ellenőrzés mellett az inzulin dózisát orvossal való egyeztetés után ideiglenesen csökkenteni kell. Ha a hányás az inzulin beadása után lép fel, nagyon fontos a megfelelő szénhidrátmennyiség bejuttatása. Inzulinhiányos cukorbetegeknél, ha alacsony vércukorszinthez társuló súlyos tünetek (súlyos hypoglikémia) lép fel, sor kerülhet glukagoninjekció adására is. Amennyiben tartósan fennáll a hányás/hasmenés, mindenképp egyeztessen a továbbiakról orvosával!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Leégés

Akár cukorbeteg valaki, akár nem, a leégés ellen mindenképp védekezni kell magas faktorszámú napvédő készítménnyel és a közvetlen napfény kerülésével (főleg a 11-15 óráig tartó időszakban). Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbetegközpont diabetológusa elmondta, a leégés nemcsak a melanóma kialakulásának kockázatát növeli, de a szervezet számára stresszel jár, és a vércukorszint emelkedését is előidézheti mindaddig, amíg be nem gyógyul a sérülés.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra